معاون وزارت بهداشت اعلام كرد

ساخت و تجهیز ۴۰۰۰ واحد بهداشتی طی دو سال گذشته در ایران

ساخت و تجهیز ۴۰۰۰ واحد بهداشتی طی دو سال گذشته در ایران

به گزارش اسنک، معاون بهداشت وزارت بهداشت از ساخت، تعمیر و تجهیز ۴ هزار واحد بهداشتی طی دو سال گذشته در کشور اطلاع داد.


به گزارش اسنک به نقل از ایسنا، دکتر حسین فرشیدی در دومین روز از بیست و ششمین نشست کارشناسان ارشد کشورهای گروه پنج در زمینه همکاریهای نظام سلامت، اظهار داشت: ایران با دارا بودن ۲۹ هزار و ۲۵۰ واحد بهداشتی، خدمات سلامتی گسترده ای همچون پزشکی خانواده به جمعیت روستایی و شهری بخصوص در شهرهای زیر ۲۰ هزار نفر جمعیت عرضه می دهد.

وی ادامه داد: ایران ۳۰ میلیون نفر جمعیت در روستاها و شهرهای زیر ۲۰ هزار نفر و ۵۵ میلیون نفر جمعیت شهری دارد که برای توسعه دسترسی این میزان جمعیت به خدمات سلامت، برنامه های گوناگونی تابحال اجرا کرده و برای آینده در دست اجرا دارد.

معاون بهداشت وزارت بهداشت ضمن اشاره به رهنمودهای مقام معظم رهبری برای تقویت، بازسازی و توسعه شبکه بهداشتی ایران، اظهار داشت: با عنایت به اجرای برنامه هایی نظیر پزشکی خانواده در کشور، توجه به تاکیدات مقام معظم رهبری برای تقویت شبکه بهداشتی سرلوحه کارها قرار گرفته به صورتی که در دو سال گذشته ۴ هزار واحد بهداشتی در ایران ساخته، تعمیر یا بازسازی شده اند.

وی ادامه داد: رئیس جمهور کشورمان هم تاکیدات زیادی به اجرای برنامه پزشکی خانواده برای عرضه خدمات سلامت در تمام شهرها دارد. چونکه عرضه این خدمات در روستاها و شهرهای زیر ۲۰ هزار نفر در چارچوب پزشکی خانواده از سال ها پیش شروع شده است.

فرشیدی افزود: طبق برنامه کشوری پزشکی خانواده، هر پایگاه سلامت شهری در ایران دارای یک پزشک و دو مراقب سلامت خواهد شد و هر پایگاه ۳ هزار نفر جمعیت را زیر پوشش قرار خواهد داد.

وی بیان داشت: از رهگذر اجرای برنامه پزشکی خانواده در کشور، سیاست توسعه و تقویت شبکه مراقبت های اولیه بهداشتی هم در ایران عملیاتی می شود.

معاون بهداشت وزارت بهداشت اظهار داشت: نباید از نقش موثر بیمه ها در اجرای برنامه های سلامت غافل شد. بیمه سلامت و بیمه تأمین اجتماعی در ایران جمعیت های زیر پوشش خویش را از سطح خانه های بهداشت تا ارجاع به کلینیک های تخصصی و فوق تخصصی زیر پوشش قرار می دهند.

بنابر اعلام وزارت بهداشت، وی اظهار داشت: خوشبختانه اجرای نظام ارجاع از سال قبل از شهرهای زیر ۲۰ هزار نفر در ایران شروع شده و الان از سطح اول در خانه های بهداشت تا سطوح تخصصی و فوق تخصصی درحال اجراست.

او در آخر تغییر بیماری ها از واگیردار به غیرواگیر را مهم ترین تحول سالهای اخیر حوزه سلامت در دنیا همچون ایران دانست و اظهار داشت: بی توجهی به بیماری های غیرواگیر تبعات زیادی برای همه کشورها خواهد داشت. الان بیشترین مرگ و میرها از بیماری های غیرواگیر بخصوص بیماری های قلبی نشات می گیرد و باید برای مهار این بیماری ها برنامه و راهبرد داشت تا از بحران های ناشی از آنها در آینده پیشگیری شود.
منبع:

1402/02/18
15:11:02
5.0 / 5
518
تگهای خبر: برنامه , بیمار , بیماری , بیمه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۲
اسنک در خانه
اسنک snacu.ir