چند تصور اشتباه درباره ی داروهای گیاهی

چند تصور اشتباه درباره ی داروهای گیاهی

اسنک: طب گیاهی قدیمی ترین شکل درمان است که از طرف بشر شناخته شده و از دیرباز مورد استفاده قرار گرفته است. اشتباه رایجی که در میان بیشتر افراد وجود دارد، تفاوت قائل نبودن بین گیاهان دارویی و داروهای گیاهی است.به گزارش اسنک به نقل از ایسنا، اشتباه رایجی که در میان بیشتر افراد وجود دارد، تفاوت قائل نبودن بین گیاهان دارویی و داروهای گیاهی است. گیاهان دارویی مثل زیره، رارزیانه، هل یا دارچین و غیره گیاهانی هستند که برخی خواص آنها به اثبات رسیده است، اما داروهای گیاهی مانند سی لاکس، تیمیان و غیره حاصل تبدیل برخی گیاهان به دارو در کارخانه های داروسازی و طی فرآیندی خاص هستند. پر واضح است که داروهای گیاهی باید با مشورت پزشک یا داروساز مصرف شوند.

با این توضیحات باید اظهار داشت که عطاری ها تنها حق فروش گیاهان دارویی را دارند، گیاهانی که طی سالیان دراز اثر درمانی آنها به اثبات رسیده است. عطاری ها باید گیاهانی مثل گل گاوزبان که اثر درمانی اش برای تقویت اعصاب و گیاهان اینچنینی را که برمبنای تجربه های طولانی و نسل به نسل اثرات شان مشخص و منتقل شده است، به فروش برسانند. مسلم است که مصرف بی رویه و بیش از اندازه نیاز هر نوع دارو شامل گیاهی یا شیمیایی می تواند برای بدن ضرر داشته باشد. بدین سبب گیاهان دارویی هم باید بموقع و بطور صحیح مصرف شوند.

بنابراین عطاری فقط و فقط محل فروش گیاه دارویی تغییر شکل نیافته است و نه محل تشخیص و درمان بیماری یا فروش داروهای دست ساز، قرص، کپسول، شربت یا حتی گیاه پودر شده، بلکه
مکان تهیه دارو، تنها داروخانه است. در عین حال وزارت بهداشت هم بر داروهای گیاهی که مجوز و پروانه تولید دارند، نظارت دارد. بدین جهت داروهای گیاهی که در داروخانه ها فروخته می شوند، معتبر و قابل استفاده اند.

متاسفانه تصوری که به اشتباه بین مردم رایج شده این است که داروهای گیاهی اگر فایده نداشته باشند، ضرر هم ندارد. در حقیقت طبیعی بودن دارو را دلیلی برای بی ضرر بودن آن می دانند که این تصور درست نیست. به عنوان مثال مصرف بیش از اندازه آویشن سبب سردرد، تهوع، استفراغ، حساسیت پوستی و... می شود. ضمناً نمی توان داروهای گیاهی را در تمام موارد جایگزین داروهای شیمیایی کرد. داروهای شیمیایی از برخی جهات نسبت به داروهای گیاهی برتری دارند، اما می توان از داروهای گیاهی به عنوان طب مکمل و همراه دیگر داروهای شیمیایی بهره برد.

بنابر اعلام دانشگاه علوم پزشکی تهران، در زمان استفاده از داروهای گیاهی به نکات زیر توجه کنید:

- همیشه و قبل از استفاده از داروهای گیاهی با پزشک مشورت شود. بعضی داروهای گیاهی سبب تداخل در میزان جذب مواد غذایی مورد نیاز بدن می شوند.

- باتوجه به احتمال بیشتر بروز عوارض ناشی از مصرف داروهای گیاهی در کودکان باید این داروها طبق دستور پزشک مصرف شوند.

- بعضی داروهای گیاهی سبب افزایش یا کاهش تاثیر دارویی خاص می شوند که این مساله در سالمندان و بیماران مبتلا به بیماریهای مزمن می تواند مشکلات زیادی را به وجود آورد.

- استفاده از دز بالای این داروها اشتباه نسبتاً رایجی است که می تواند موجب مسمومیت دارویی و مشکلات بعدی ناشی از آن شود و لزوم احتیاط در مورد مصرف آنها و مشورت با متخصصان در مورد آنها را صد چندان می کند.

- در مصرف داروهای گیاهی نیز مانند داروهای شیمیایی باید مواردی مانند مقدار مصرف، عوارض، موارد منع مصرف و غیره مورد توجه قرار گیرد و از داروساز یا پزشک در این خصوص مشورت گرفته شود. حتی داروهای رایجی مانند ملین ها، قرص سیر و غیره دارای نکات قابل توجهی هستند. بطورمثال ملین ها در خردسالان تا ۶ سال به جز با دستور پزشک نباید مصرف شود یا شربت هایی مثل تیمیان یا برونکوتیدی به سبب وجود ساکاروز نباید در افراد دیابتی مصرف شوند.

- باید توجه کرد که طبیعی بودن دارو دلیل بر بی ضرر بودن آن نیست و مصرف داروهای گیاهی به تنهایی یا همراه با داروهای شیمیایی می تواند عوارض جانبی خطرناکی داشته باشد.

منبع:

1402/01/23
12:17:50
5.0 / 5
485
تگهای خبر: بدن , بیمار , بیماری , پزشك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۴
اسنک در خانه
اسنک snacu.ir