نوشیدنی های انرژی زا و خطر مبتلا شدن به چند بیماری

نوشیدنی های انرژی زا و خطر مبتلا شدن به چند بیماری

به گزارش اسنک، یکی از نوشیدنی های پر طرفدار بین جوانان و نوجوانان نوشیدنی های انرژی زا هستند، اما ترکیبات این نوشیدنی ها نشان داده است که برای سلامتی چندان مناسب نیستند.به گزارش اسنک به نقل از ایسنا، نوشیدنی های انرژی زا برای کسانی که در طول روز احتیاج به انرژی بیشتری دارند، تبلیغ می شوند. باآنکه گاهی اوقات نوشیدنی های انرژی زا با نوشیدنی های ورزشی اشتباه گرفته می شوند، اما نوشیدنی های انرژی زا محصولی کاملا متفاوت هستند. آنها برای افزایش سطح هوشیاری و انرژی به بازار عرضه می شوند و حاوی مقادیر قابل توجهی کافئین و مقادیر فراوانی قند هستند.

همچنین خیلی از نوشیدنی های انرژی زا حاوی آب گازدار، حدود ۴۰ گرم قند (از ساکارز و گلوکز)، شیرین کننده های مصنوعی، حدود ۲۰۰ میلی گرم کافئین که این مقدار برابر با کافئین موجود در دو فنجان قهوه دم کرده است و مواد دیگری مانند ویتامین های گروه B و گیاهانی مانند جینسینگ و گوارانا بعنوان افزایش دهنده انرژی هستند.

تحقیقات نشان داده است که مصرف نوشیدنی های حاوی قند بالا از هر نوعی می تواند منجر به افزایش وزن و افزایش ریسک مبتلا شدن به دیابت نوع ۲، بیماری های قلبی عروقی و نقرس شود. به علت مقدار شکر و مواد محرک در نوشیدنی های انرژی زا این نگرانی وجود دارد که این نوشیدنی ها امکان دارد برای نوجوانان و افرادی که شرایط سلامت خاصی دارند، نه تنها مفید نباشد، بلکه مضر هم باشد.

باید توجه کرد که جوانان از بزرگ ترین مصرف کنندگان این نوشیدنی ها محسوب می شوند. یک نوشیدنی انرژی زا امکان دارد توسط نوجوانان یا دانشجویانی که در طول شب برای امتحانات بیدار می مانند، یا بوسیله ی یک ورزشکار جوان پیش از یک بازی مهم استفاده گردد. در حالیکه این نوشیدنی ها در کنار افزایش موقت انرژی اثرات سوئی بر بدن دارد.

بنابر اعلام دفتر بهبود تغذیه جامعه وزارت بهداشت، اثرات سوء این نوشیدنی ها از قبیل افزایش استرس، ایجاد رفتارهای تهاجمی مانند دعوا، افزایش فشار خون، افزایش ریسک چاقی و دیابت نوع ۲، کیفیت پایین خواب و تحریک معده و... است.

منبع:

1402/01/17
17:45:40
5.0 / 5
419
تگهای خبر: بدن , بیمار , بیماری , تغذیه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
اسنک در خانه
اسنک snacu.ir