عضو شورای عالی سازمان نظام پرستاری مطرح كرد

شیفت های الزامی پرستاران به سبب کمبود نیرو

شیفت های الزامی پرستاران به سبب کمبود نیرو

به گزارش اسنک، عضو شورای عالی سازمان نظام پرستاری با اشاره به این که کمبود نیرو صدمات جبران ناپذیری را به بخش پرستاری و مراکز درمانی کشور وارد کرده است، اظهار داشت: بر طبق آمارهای ارائه شده، می توانیم بگوییم که کشور با کمبود شدید نیروی پرستاری روبه رو است.


به گزارش اسنک به نقل از ایسنا، علیرضا سعادت جو اظهار داشت: یکی از موانع خدمتی برای پرستاران کمبود شدید نیروی انسانی در پرستاری است، برپایه استانداردهای جهانی یکی از معیارهای صحیح در قسمت پرستاری اینست که به ازای هر تخت، ۲.۵ نفر نیروی پرستاری داشته باشیم.
او افزود: در یک مقطع زمانی با استخدام نیروی پرستاری این امید بوجود آمد که به استانداردهای قابل قبول نزدیک شویم و نیروی پرستاری به یک الی دو نفر به ازای هر تخت بیمارستانی افزایش پیدا کرد، اما متأسفانه در این دو سال گذشته به علل مختلف همچون مهاجرت پرستاران، مبتلا شدن به کرونا و شهید خدمت شدن آنها، بازنشسته شدن پرستاران، افزایش تخت های بیمارستانی و... باعث شد تا تعداد پرستاران نسبت به هر تخت کاهش قابل توجهی داشته باشد.
وی ادامه داد: کمبود نیرو صدمات جبران ناپذیری را به بخش پرستاری و مراکز درمانی کشور وارد کرده و می کند، ما بر مبنای آمارهای عرضه شده می توانیم بگوییم که کشور با کمبود شدید نیروی پرستاری روبه رو است که اگر این کمبود جبران شود به استانداردهای جهانی نزدیک تر خواهیم شد.
عضو شورایعالی سازمان نظام پرستاری، اظهار داشت: کمبود نیرو سبب می شود پرستاران مجبور به اشتغال در چند شیفت شوند و گاهی شیفت الزامی هم داشته باشند، این مورد سبب خستگی بیش از حد پرستاران می شود و علاوه بر صدمات جسمی و روحی از نظر دوری از خانواده هم گرفتار مشکل و صدمه می شوند.
ایشان در ادامه تصریح کرد: کمبود نیروی انسانی در پرستاری می تواند سبب کاهش کیفیت خدمات در بیمارستان ها و مراکز درمانی شود، چونکه وقتی نیرو خسته باشد، طبیعتا نمی تواند خدمات مطلوبی هم عرضه نماید و از این نظر هم بیمار گرفتار صدمه می شود و هم پرستار قبل از موعد فرسوده خواهد شد. البته این موارد به نوبه خود می تواند دلیلی برای مهاجرت پرستاران باشد.
وی در رابطه با ایجاد فرهنگ سازی مناسب در جامعه برای پرستاران، بیان نمود: معرفی پرستاران به جامعه یکی از موضوعات مهم و نیاز است که جامعه پزشکی و مردم شناخت مناسبی از پرستاران داشته باشند، اما آنچه که سبب می شود مردم شناخت بیشتری از پرستاران پیدا کنند، توانمندسازی پرستاران از نظر علمی و عملی در سطوح مختلف است.
عضو شورایعالی سازمان نظام پرستاری، بیان نمود: اگر پرستاران ما توانمند باشند و بتوانند عملکرد خوبی عرضه کنند، قطعا بر دیدگاه مردم تأثیرگذار است. اگر ما به نیاز مددجویان دقت کنیم و با ارزیابی درست به آن پاسخ دهیم، به نوبه خود پرستاری تأثیر مثبت بر نگاه جامعه و مردم می گذارد.
وی ادامه داد: احترام به بیماران و به صورت کلی مددجویان، یک رابطه دو طرفه میان اخلاق حرفه ای در پرستاری و نگاه مردم است، این احترام و اخلاق مداری سبب توجه مردم به جامعه پرستاری می شود. در واقع مبحث دیگری که سبب تغییر نگاه مردم به جامعه پرستاری شد، بیماری کرونا بود؛ چونکه پرستاران در این بحران با اخلاق مداری و ایثارگری تمام وارد میدان شدند تا توانستند این بحران را مهار کنند.
بنابر اعلام روابط عمومی سازمان نظام پرستاری، او در انتها خاطرنشان کرد: لازم است مسؤلان توجه ویژه ای به معیشت و مطالبات پرستاران داشته باشند، توجه به پرستاران سبب افزایش انگیزه این قشر می شود و زمانی که کشور گرفتار بحرانی مشابه کرونا شد، این عزیزان بدون خستگی و دلزدگی وارد میدان می شوند؛ اما اگر به نیاز پرستاران توجه نشود، صدمات جبران ناپذیری به مردم و جامعه وارد خواهد شد.1401/10/20
15:46:50
5.0 / 5
545
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳
اسنک در خانه
اسنک snacu.ir