رکوردهای تاریخی پزشکی در 8 سال جنگ تحمیلی

رکوردهای تاریخی پزشکی در 8 سال جنگ تحمیلی

به گزارش اسنک، رئیس دانشگاه علوم پزشکی دانشگاه شهید بهشتی با اشاره به اینکه در دوران دفاع مقدس رکوردهای تاریخی پزشکی به ثبت رسید، اظهار داشت: در زمان دفاع مقدس بیشتر از ۱۰۰ هزار عمل جراحی پیچیده و سنگین در اتاق عمل های صحرایی صورت گرفت.به گزارش اسنک به نقل از ایسنا، دکتر علیرضا زالی عصر روز چهارشنبه در محفل انس با تعدادی از رزمندگان دوران دفاع مقدس با اشاره به اینکه حضور سپیدجامگان در کنار رزمندگان یکی از صحنه های درخشان و برجسته دفاع مقدس است، اظهار نمود: تاریخ دفاع مقدس مملو از صحنه های افتخار آمیزی است که بخشی از این تجلی و شکوه این تابلوی زیبای ملی به علت حضور سفیدپوشان بهداشت و درمان است.

وی ضمن اشاره به تلاش کادر بهداشت و درمان برای محافظت از جان مردم در زمان شیوع و همه گیری اپیدمی کرونا اضافه کرد: نحوه مقابله و تلاش کادر سلامت در مقابله با اپیدمی کرونا بار دیگر عطر دل انگیز و جاودانه دفاع مقدس را تداعی کرد که این دفعه در دستان چیره دست زحمتکشان بهداشت و درمان به نمایش درآمد.

زالی تصریح کرد: کادر درمان و سلامت در مقابله با ویروس کرونا ۳۰۰ شهید سلامت را تقدیم ملت ایران کرد.

وی به تلاش کادر بهداشت و درمان در ۸ سال دفاع مقدس پرداخت و اظهار داشت: در دفاع مقدس توفیق عزیزان بهداشت و درمان باعث شد تا در خطوط مواصلاتی بیشتر از ۶۰۰ هزار مجروح جنگی درمان شوند و به مدد توان علمی امروز همچنان در خدمت رسانی به مردم حضور دارند.

رییس دانشگاه علوم پزشکی دانشگاه شهید بهشتی خاطرنشان کرد: در زمان دفاع مقدس بیشتر از ۱۰۰ هزار عمل جراحی پیچیده و سنگین در اتاق عمل های صحرایی صورت گرفت و بیشتر از ۲۲ هزار بانوان رشیده امدادی در کنار رزمندگان دفاع مقدس بودند.

زالی با اشاره به اینکه در دفاع مقدس رکوردهای تاریخی از لحاظ پزشکی ثبت و ضبط شد، خاطرنشان کرد: یکی از این رکوردهای تاریخی انتقال بیمار از ۱۲ دقیقه به ۱۰ دقیقه بود. یکی دیگر از این رکوردهای تاریخی زمان ریکاوری مجروحان بود که بازیابی و بازگشت مجروحان برای بازگشت به صحنه پیکار تنها ۴۵ دقیقه بود که در کربلای ۵ رخ داد.

وی با اشاره به اینکه پرسنل و جراحان ما در برخی از بیمارستان های صحرایی درخطر مستقیم اسارت و بمب های شیمیایی بودند، اظهار داشت: بیشتر از ۶۰ بیمارستان صحرایی و ۲۰۰۰ اورژانس در زمان جنگ از جانب کادر بهداشت و سلامت دایر شد.

بنابر اعلام وبدا، او در آخر اظهار داشت: ما در دفاع مقدس بعد از جنگ جهانی اول بالاترین حجم جنگ های بیولوژیک و بیوتروریسم و جنگ افزارهای شیمیایی را تجربه کردیم که شهدای بسیاری هم تقدیم شد.

منبع:

1401/06/31
17:58:51
5.0 / 5
442
تگهای خبر: بیمار , پزشك , سلامت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳
اسنک در خانه
اسنک snacu.ir