یك اپیدمیولوژیست:

برای آبله میمونی آماده باشیم، اما نگرانی ایجاد نکنیم

برای آبله میمونی آماده باشیم، اما نگرانی ایجاد نکنیم

به گزارش اسنک یک اپیدمیولوژیست ضمن تشریح راه های انتقال و علایم آبله میمونی، اظهار داشت: سازمان جهانی بهداشت برای آبله میمونی سطح هشدار را مطرح کرده، خصوصاً برای کشورهایی که تعاملات زیادی با آفریقا دارند. ما هم باید هوشیار بوده و آمادگی داشته باشیم، اما نگرانی عمومی ایجاد نکنیم.دکتر حمید سوری در گفت و گو با ایسنا، درباره وضعیت آبله میمونی در جهان، اظهار داشت: عامل بیماری زای آبله میمونی در ۱۹۵۸ شناخته شد که به این بیماری آبله جوندگان هم گفته می شود، اما از آنجا که نخستین بار در میمون گزارش شده، نام آنرا آبله میمونی گذاشتند، اما در جوندگان هم مانند خرگوش، خوکچه هندی و... مشاهده شده است.

وی با اعلان اینکه راه انتقال آن هم بوسیله ترشحات تنفسی است، اظهار داشت: عمدتاً این بیماری بصورت بومی در آفریقای مرکزی بود. از آنجا که در کشورهای آفریقای مرکزی امکانات مراقبتی و درمانی ضعیف است، نسبتا مرگ ومیر آن هم بیشتر است. در اوایل بهار امسال مواردی از آبله میمونی در خارج از آفریقا دیده شد و نخستین مورد آن هم مربوط به یک مسافر انگلیسی بود که از آفریقا به بریتانیا رفته بود و به بیماری مبتلا شده بود. با سردرد و تب و تاول های کوچک مراجعه نموده بود که پس از چند روز مشخص شد که آبله میمون است. در این فاصله هم عده ای مبتلا شده بودند و بیماری منتقل شده بود.
راه های انتقال آبله میمونی
سوری با اعلان اینکه انتقال آبله میمونی هم بوسیله ترشحات تنفسی و هم بوسیله تماس پوستی خصوصاً تاول های پوستی است، اظهار داشت: البته خوشبختانه تا حالا مورد مرگی از آبله میمون در خارج از آفریقا گزارش نشده است. در عین حال در منطقه ما هم چندین مورد از آبله میمونی در امارات و... تایید شده داشتیم که خوشبختانه فوتی نداشته است.

وی با اعلان اینکه کلا میزان کشندگی آبله میمونی خیلی بالا نیست، اظهار داشت: میزان انتقال آن هم نسبت به بیماری هایی مانند سارس، مرس و کووید پایین تر است. البته به هر حال باید مراقبت های لازم صورت گیرد، اما از بزرگنمایی بیش از اندازه مساله باید اجتناب شود. برای اینکه ممکنست موجب غفلت ما از مسائل جدی تر مانند کووید ۱۹ شود.
آبله میمونی در بیش از ۶۰ کشور
علائم آبله میمونی

سوری با اعلان اینکه در بیش از ۶۰ کشور آبله میمونی دیده شده است، اظهار داشت: تا حالا در کشور ما مورد تایید شده ای از آبله میمونی نداشتیم. در عین حال علایم آن هم آشکار است و علائمی مانند تب، خارش، سردرد و تاول های پوستی است. در عین حال شانسی که در آبله میمونی داریم، این است که خوشبختانه آبله میمونی در دوره پنهان بیماری قابلیت انتقال و بیماری زایی ندارد، بلکه از زمانی قابلیت انتقال بیماری وجود دارد که علایم بیماری ظاهر شود.
تایید واکسن اختصاصی آبله میمونی در اروپا
وی افزود: در عین حال افرادی که واکسن آبله تزریق کردند که در کشور ما افراد بالای ۵۰ سال هستند، این افراد تا حدود ۹۰ درصد در مقابل این بیماری مصون هستند. بدین سبب واکسن آبله بین ۸۵ تا ۹۰ درصد می تواند ایجاد مصونیت کند. در عین حال بتازگی واکسن اختصاصی آبله میمونی هم در اروپا و انگلیس تاییدیه گرفته است. بدین سبب ایجاد نگرانی زیاد درباره این بیماری چندان خوب نیست.

این اپیدمیولوژیست با اعلان اینکه خیلی از کشورها ذخیره واکسن آبله را ندارند، اظهار داشت: برای اینکه نگهداری این واکسن بسیار خطرناکست و نگهداری واکسن آبله فقط در چند کشور محدود و شاید کمتر از انگشتان یک دست است. در سال ۱۹۷۸ آبله ریشه کن شد و در ۱۹۸۰ سازمان جهان بهداشت ریشه کنی آنرا رسما اعلام نمود. حالا حتی اگر یک مورد ویروس آبله پخش شود، احتمال پاندمی های بزرگ در دنیا وجود دارد و بنا بر این روی نگهداری این واکسن حساسیت وجود دارد.

سوری با اعلان اینکه سازمان جهانی بهداشت چند سطح آگاهی دهنده یا هشداری دارد، اظهار داشت: زمانیکه بحث هشداردهنده بودن یک بیماری است، به این معنا است که باید اقداماتی در بعضی کشورها صورت گیرد و سطح خطری را که عامل بیماری زا می تواند یک جامعه را تهدید کند، نشان میدهد. سطح هشدار هم مربوط به کشورهایی است که تعاملات زیادی دارند. نباید آبله میمونی را نادیده گرفت، بلکه باید متناسب با اهمیت موضوع اقدامات لازم را انجام دهیم و در عین حال با بزرگنمایی بیش از حد موضوع، موجب غفلت از مسائل اساسی تر نشویم و وحشت عمومی ایجاد نکنیم.

وی اظهار داشت: سازمان جهانی بهداشت برای آبله میمونی سطح هشدار را مطرح کرده، خصوصاً برای کشورهایی که تعاملات زیادی با آفریقا دارند. کشورهای آفریقایی و اروپایی دراین زمینه باید به هشدارها توجه نمایند. ما هم باید هوشیار بوده و آمادگی داشته باشیم، اما نگرانی عمومی ایجاد نکنیم.

منبع:

1401/05/08
10:58:56
5.0 / 5
760
تگهای خبر: بیمار , بیماری , پوست , سازمان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
اسنک در خانه
اسنک snacu.ir