در گفت وگو با اسنك تشریح شد

برنامه بیمه سلامت برای پوشش رایگان ۶ میلیون ایرانی

برنامه بیمه سلامت برای پوشش رایگان ۶ میلیون ایرانی

به گزارش اسنک مدیرعامل سازمان بیمه سلامت ایران توضیحاتی درباره اقدامات این سازمان برای بیمه رایگان سه دهک پایین جامعه ارائه کرد و اظهار داشت: مصوبه اخیر مجلس حاکی از اختصاص 6000 میلیارد تومان اعتبار برای بیمه رایگان است که البته با وجود پیشرفت کار هنوز ریالی از این مبلغ به ما پرداخت نشده است.


دکتر محمدمهدی ناصحی در گفت و گو با ایسنا، با اشاره به این که سازمان بیمه سلامت بحث گسترده پوشش بیمه ای را در جامعه دنبال می کند، اظهار داشت: با احتساب بیمه شدگان جدید ۴۵ میلیون و ۷۰۰ هزار نفر بیمه شده در آمار خود با ثبت کد ملی داریم. البته گاهی این افراد به سبب تمام شدن اعتبار بیمه ای شان از آمار خارج می شوند و باردیگر وارد آمار می شوند. این تعداد بیمه شده در تمام اقشار شامل عشایر، اتباع، افراد مجهول الهویه، خانواده زندانیان، معتادان، کارمندان محترم دولت، خانواده معظم شهدا و... هستند.
او بیان کرد: در مورد اتباع قانونی و مجاز در کشور، یک میلیون نفر می توانند تحت پوشش سازمان بیمه سلامت باشند که فعلا حدود ۲۰۰ هزار نفر را تحت پوشش داریم؛ تعدادی از اتباعِ مبتلا به بیماریهای مزمن و لطمه پذیر حتی رایگان بیمه شده اند و خدماتی مانند دیالیز و... و. را رایگان دریافت می کنند. آمادگی داریم مابقی این افراد هم با پرداخت حق بیمه تحت پوشش قرار گیرند. برای اتباع غیرقانونی نیز هنوز در کشور تصمیمی گرفته نشده است؛ باید کد شناسایی به آنها تعلق گیرد و اعتبار لازم هم برای بیمه کردن این افراد در نظر گرفته شود.
وی ادامه داد: حدودا ۲۰ میلیون و ۶۰۰ هزار نفر بیمه شده در صندوق روستایی و نزدیک ۱۷ میلیون نفر نیز در صندوق بیمه همگانی سازمان بیمه سلامت هستند. در ۵ صندوق بیمه ای خود طیف گسترده ای از افراد را تحت پوشش داریم و خدمات مناسب بیمه ای ارائه می دهیم. حالا نیز با طرح اخیر بیمه در خصوص بیمه کردن رایگان دهک های پایین جامعه، ۵ میلیون و ۴۰۰ هزار نفر به ما عرضه شدند که با رفع همپوشانی ها ۵ میلیون و ۲۰۰ هزار نفر به شکل قطعی تحت پوشش بیمه رفتند. ۶۰۰ هزار نفر نیز در حاشیه شهرها بیمه رایگان شدند و این فرصت در کشور گسترش یافت. نکته قابل توجه این است که در بعضی مناطق حتی برای این افراد پزشک خانواده هم در نظر گرفتیم که نسبت پزشک به جمعیت مناسب باشد.
او با اشاره به مصوبه اخیر مجلس در خصوص اختصاص بودجه ۶۰۰۰ میلیارد تومانی برای بیمه رایگان، بیان کرد: در فاز اول این برنامه ۵ میلیون و ۲۰۰ هزار نفر تحت پوشش بیمه قرار گرفتند و در تمدیدی اول تیر این سازمان، باردیگر ۳ میلیون نفر در سه دهک پایین قرار داشتند که بیمه برایشان رایگان شده است که البته این افراد در آمار جدید ما نمی آیند چون آنها قبل تر هم بیمه شده ما بودند اما تنها نوع بیمه و پرداختی آنها تغییر نمود.
ناصحی اشاره کرد: اعتبار ۶۰۰۰ هزار میلیارد تومان برای بیمه کردن ۶ میلیون نفر جمعیت است؛ البته از رقم مصوب هنوز حتی یک ریال هم به ما پرداخت نشده است.
او افزود: در بحث بیمه رایگان سه دهک پایین جامعه اطلاعات را هر چند با اندکی تاخیر اما از وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی گرفته ایم و به سرعت همه افراد مشمول را بیمه رایگان کردیم. در حقیقت بدون اختصاص اعتبار در همان روزهای اول، نزدیک ۴۰ میلیارد تومان هزینه پرداخت کردیم. درصدد تقویت بسته های خدمتی خود هستیم و در تلاشیم تعدادی از افراد مانند خانواده های لطمه پذیر را به بیمه های مکمل پیوند دهیم.
او با تاکید بر لزوم همکاری سریع و بموقع وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، اظهار نمود: پاسخ آزمون ارزیابی وسع را حدودا یک ماهه به دست ما رسانده اند اما برای دهک های سه به بعد هم نیاز است که با ما همکاری داشته باشند تا وقتی بیمار به ما رسید، معطل نشود.
وی با اشاره به این که در بحث بیمه همگانی فرانشیز پرداختی از طرف بیماران کم شده است، بیان کرد: در بخش بستری سهم این بیماران (سه دهک اول) تنها ۵ درصد و در بخش سرپایی سهم پرداختی بیماران ۲۰ درصد است. در سایر دهک ها نیز پرداختی بیمار درحوزه سرپایی ۳۰ درصد و در بستری ۱۰ درصد است. بیمه شدگان کمیته امداد و بهزیستی نیز فرانشیر بستری صفر دارند و اگر از مسیر خود وارد شوند از آنها ریالی هزینه در بخش بستری گرفته نمی گردد. در بخش سرپایی هم تنها فرانشیز ۱۵ درصدی از آنها گرفته می شود.
وی با تاکید بر این که بیمه سلامت درحال برداشتن گام هایی مناسب به سمت جلو است، اشاره کرد: با وجود شرایط اقتصادی موجود باید به این بخش از افراد توجه کرد و این امر در بیمه سلامت از اولویت های ما است. البته با شرایط ایده آل خود فاصله داریم اما درحال ترسیم روزهای پیش رو و رسیدن به آن شرایط ایده آل هستیم.
مدیرعامل سازمان بیمه سلامت درباره وضعیت پرداختی های این سازمان به مراکز و موسسات طرف قرارداد، اظهار داشت: مدت ها بود که در بیمه پرداخت های ما حداقل ۶ تا ۸ ماه تاخیر داشت در صورتیکه حالا تمام پرداخت ها بروز است و مطالبات سال ۱۴۰۰ همه مراکز دولتی و خصوصی را کاملا پرداخت کرده ایم. مطالبات سال جاری نیز عمدتاً پرداخت شده است. این اقدامات برای جلب اعتماد پزشکان، بیمارستان ها و... است تا بیمه شده ما را تکریم کنند. این ارتباط قبل از این کاملا قطع شده بود و بیمارستان هایی که قبلا با ما قرارداد نمی بستند به دنبال بروز شدن پرداختی ها خودشان برای عقد قرارداد با ما پیش قدم می شوند که همه اینها در نهایت به نفع بیمار خواهد بود.
او در آخر اشاره کرد: هدف ما رشد همگون در تمام بخش های بیمه ای بوده است و کوشیدیم به تمام بخش ها یکسان دقت نماییم. امسال ما رتبه هشتم فناوری اطلاعات را در میان ۱۷۰ دستگاه اجرائی کشور به دست آوردیم و در بخش شفاف سازی نیز رتبه پنجم را به دست آوردیم. ان شاءالله در آینده بتوانیم بیمه هوشمند و مناسب تری داشته باشیم.
منبع:

1401/04/15
14:51:38
5.0 / 5
868
تگهای خبر: برنامه , بیمار , بیماری , بیمه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۴
اسنک در خانه
اسنک snacu.ir