معاون پرستاری وزیر بهداشت خبر داد

ابلاغ دستورالعمل اجرایی کلینیک های پرستاری آموزش و پیگیری بیمار

ابلاغ دستورالعمل اجرایی کلینیک های پرستاری آموزش و پیگیری بیمار

به گزارش اسنک معاون پرستاری وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی از ابلاغ دستورالعمل اجرایی ˮکلینیک های پرستاری آموزش و پیگیریˮ اطلاع داد.


به گزارش اسنک به نقل از ایسنا، دکتر عباس عبادی اظهار داشت: هدف از تأسیس این کلینیک ها، ارتقای سطح سلامت، پیشگیری در سطوح مختلف و بهبود رفتارهای در رابطه با سلامت در جهت دستیابی به بالاترین سطح سلامتی ممکن و استقلال در خود مراقبتی در بیماران رجوع کننده به بیمارستان و خانواده آنها می باشد.
وی ادامه داد: یکی از چالش های نظام های سلامت در سرتاسر جهان، افزایش بار ناشی از سالمندی، بیماری های مزمن، غیرواگیر و صعب العلاج است که به دلایلی نظیر افزایش طول عمر، تغییر سبک زندگی مردم همراه با افزایش مواجهه با خیلی از عوامل خطر بوجود آمده اند که با توجه به نتایج مبتلا شدن به این بیماری ها و تبعات و چالش های ناشی از آن، توجه به مدیریت مؤثر این بیماری ها لازم است.

معاون پرستاری وزارت بهداشت ضمن اشاره به این که یکی از مهم ترین راهبردها جهت مدیریت این چالش ها، آموزش به بیمار و خانواده و پیگیری بیماران مبتلا تلقی می شود، عنوان کرد: مهم ترین مشکلات بعد از ترخیص بیماران مبتلا عدم تبعیت از درمان، سواد سلامت پایین، نارسایی نظام پیگیری بعد از ترخیص به علت قطع ارتباط کادر درمان با بیمار و ماهیت پیش رونده بیماری هستند.

دکتر عبادی ضمن تاکید بر لزوم ایجاد ساز و کاری به منظور آموزش به بیمار و پیگیری وی بعد از ترخیص، اضافه کرد: در پاسخ به این نیاز درک شده و بر مبنای تحلیل اسناد بالادستی، تاسیس" کلینیک های پرستاری آموزش و پیگیری بیمار" بعنوان یکی از برنامه های دفتر ارتقای سلامت و خدمات پرستاری معاونت پرستاری در نظر گرفته شده که دستورالعمل اجرایی این کلینیک ها با تاکید بر نقش اصلی ارائه دهندگان خدمات سلامت در برنامه ریزی، اولویت بندی و اجرای برنامه های آموزش و پیگیری بیمار، ابلاغ گردیده است.
معاون پرستاری وزارت بهداشت ضمن اشاره به نتایج مطلوب پیگیری بیماران مبتلا به سه بیماری صعب العلاج در طرح پایلوت "پرستار پیگیری" نظیر افزایش رضایتمندی بیمار و خانواده، جلوگیری از مراجعات غیر ضروری به اورژانس و کاهش موارد بستری مجدد برنامه ریزی نشده، خاطرنشان کرد: برنامه "پرستار پیگیری" که طی دستورالعمل های قبلی جهت اجرا به دانشگاه های علوم پزشکی منتخب ابلاغ گردیده بود، با دستورالعمل اجرایی کلینیک های پرستاری آموزش و پیگیری بیمار، ادغام شده است. مشمولین دریافت خدمات پیگیری شامل افراد مبتلا به بیماری های مزمن/ صعب العلاج شامل CHF، CVA، COPD، دیابت، سرطان و آمپوتاسیون معرفی شده از بخش های بستری بوده و سایر افراد، صرفاً جهت دریافت آموزش می توانند به صورت مستقیم به این کلینیک رجوع کنند.

براساس اعلام سایت وزارت بهداشت، با تفویض تولیت آموزش به بیمار از جانب معاونت درمان به معاونت پرستاری در سال ۱۳۹۶، کلینیک های پرستاری گوناگونی با هدف آموزش به بیمار و با عناوین مختلف در مراکز درمانی بوجود آمده اند که به منظور ایجاد هماهنگی، سازماندهی، یکسان سازی ساختار و فرآیندهای جاری در این کلینیک ها و ارتقای کیفیت خدمات ارائه شده به مراجعین، دستورالعمل اجرایی کلینیک های آموزش و پیگیری بیمار با همکاری دانشگاه های علوم پزشکی کشور، تدوین و ابلاغ گردید.1401/03/27
17:53:54
5.0 / 5
806
تگهای خبر: آموزش , برنامه , بیمار , بیماری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
اسنک در خانه
اسنک snacu.ir