محققان ژاپنی می گویند؛

مکمل های ویتامین D در جلوگیری از دیابت تأثیر ندارند

مکمل های ویتامین D در جلوگیری از دیابت تأثیر ندارند

به گزارش اسنک یک کارآزمایی جدید ژاپنی تفاوت مفهوم داری را بین شرکت کنندگان در مطالعه ای که از مکمل ویتامین D استفاده می کردند و افرادی که دارونما مصرف می کردند، نشان نداد.به گزارش اسنک به نقل از مهر به نقل از هلث دی نیوز، به قول محققان، باآنکه درمان با الدکلسیتول [شکل فعال ویتامین D که برای درمان پوکی استخوان در ژاپن استفاده می شود] به صورت قابل توجهی بروز دیابت را در بین افراد مبتلا به پیش دیابت کاهش نداد، نتایج حاکی از پتانسیل اثر مفید الدکلسیتول بر افراد با ترشح ناکافی انسولین بود.
محققان ارزیابی کردند که آیا الدکلسیتول می تواند خطر دیابت نوع ۲ را در ۶۳۰ فرد مبتلا به اختلال تحمل گلوکز کم کند یا خیر. آنها با ۶۲۶ شرکت کننده که دارونما دریافت نمودند مقایسه شدند.
این افراد از سه بیمارستان در ژاپن بین سالهای ۲۰۱۳ و ۲۰۱۹ مورد مطالعه قرار گرفتند. آنها هر سه ماه یک مرتبه در طول سه سال آزمایش دیابت انجام دادند.
نتیجه اینکه، محققان هیچ تفاوت معناداری بین گروه ها پیدا نکردند.
حدود ۱۲.۵ درصد از گروه دریافت کننده الدکلسیتول در مقایسه با ۱۴ درصد از گروه دارونما به دیابت مبتلا شدند. یافته ها نشان داد که سطح قند خون در حدود ۲۳ درصد از گروه الدکلسیتول و ۲۰ درصد از سایرین به حالت عادی بازگشت.
محققان دریافتند که الدکلسیتول امکان دارد از دیابت نوع ۲ در بعضی از بیماران پیش دیابتی جلوگیری نماید. نویسندگان خاطرنشان کردند که این یافته نامشخص است و تحقیقات بیشتری مورد نیاز است.
این مطالعه همینطور افزایش قابل توجهی در تراکم استخوان کمر و لگن در افرادی که ویتامین D مصرف می کردند، نشان داد.
حدود ۴۸۰ میلیون نفر در سرتاسر جهان به دیابت نوع ۲ مبتلا هستند و انتظار می رود این تعداد تا سال ۲۰۴۵ به ۷۰۰ میلیون نفر برسد. حدود نیم میلیارد نفر مبتلا به اختلال در تحمل گلوکز یا پیش دیابت هستند.

1401/03/16
21:33:30
5.0 / 5
563
تگهای خبر: بیمار , شركت , قند
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
اسنک در خانه
اسنک snacu.ir