کرونا تمام نشده ماسک ها را کنار نگذارید

کرونا تمام نشده ماسک ها را کنار نگذارید

به گزارش اسنک عضو کمیته علمی کرونا با تاکید بر لزوم ادامه رعایت پروتکل ها برای کنترل بیماری کرونا در کشور، اظهار داشت: برگزاری جشن کنار گذاشتن ماسک در صدا و سیما می تواند یک اعتماد کاذبی بوجود آورد که افراد به سبب عدم رعایت مسائل بهداشتی در معرض عفونت قرار گیرند و این درحالی است که تصور می کنند کرونا خاتمه یافته، در صورتیکه چنین نیست.


دکتر احمد طباطبایی در گفت و گو با ایسنا، با تکیه بر این که کرونا به پایان نرسیده است، اظهار داشت: هنوز بصورت تک گیر بیماران را مشاهده می نماییم و گاهی اوقات چند نفر از اعضای یک خانواده به فرم های خفیف بیماری با امیکرون مبتلا می شوند. گاهی اوقات هم در بعضی مواقع می بینیم که هنوز عده ای علایم کرونای دلتا دارند بنابراین؛ نمی توان کرونا را خاتمه یافته تلقی نمود.
او درباره برگزاری جشن کنار گذاشتن ماسک در برنامه تلوزیونی پر بیننده خندوانه، خاطرنشان کرد: از نظر علمی در مراکزی که جمعیت زیادی حضور دارد، در مجامع عمومی، مساجد، جشن ها، فضاهای سر بسته، محیط های درمانی و بیمارستان ها و... به هیچ وجه سفارش نمی گردد که افراد ماسک را کنار بگذارند. البته اگر افراد در یک فضای باز با فاصله زیاد از یکدیگر قرار بگیرند و از عدم ابتلای یکدیگر به کرونا مطمئن باشند می توانند بدون ماسک حضور داشته باشند اما این حصول اطمینان حدودا میسر نیست. بدین سبب سفارش همچنان استفاده از ماسک در فضاهای عمومی است.
وی درباره آثار برگزاری چنین برنامه هایی از فضای رسانه ملی، خاطرنشان کرد: این دست اتفاقات می تواند یک اعتماد کاذبی ایجاد نماید که افراد به علت عدم رعایت مسائل بهداشتی در معرض عفونت قرار گیرند و این درحالی است که تصور می کنند کرونا خاتمه یافته در حالیکه چنین نیست. پس چنین برنامه هایی نباید اجازه این اقدامات را به خود بدهند.
عضو کمیته ی علمی کرونا ضمن اشاره به این که روند رعایت پروتکل ها در کشور بسیار کاسته شده است، اظهار نمود: به علت این که صدا و سیما هم اعلام می کند که آمار مرگ و میر تک رقمی شده و تعداد بستری ها کاسته شده است، مردم خودرا در یک کرانه امنیت تصور می کنند و فکر می کنند که می توان مانند قبل زندگی کرد درحالی که برخی کشورها مانند چین و برخی کشورهای اروپایی با یک افزایش بیماری مواجهند.
او درباب روند بیماری طی ماه های آتی، بیان نمود: هنوز برای پیش بینی زود است. از نظر افزایش شیوع بیماری مقداری تعداد بیماران در انتهای فروردین و پس از مسافرت ها افزایش پیدا کرده بود؛ اما از آنجاییکه ماهیت بیماری خفیف تر بود برخی اصلا به مراکز درمانی مراجعه نمی کردند و یا حتی در صورت مراجعه کارشان به بستری نمی کشید. در کل به نظر می آید هنوز لازم باشد رعایت پروتکلهای بهداشتی، استفاده از ماسک، شست وشوی دست و... صورت گیرد.
طباطبایی با اشاره به اینکه روند تزریق دُزهای یادآور واکسن کاسته شده است، اظهار داشت: به علت کاهش یافتن شدت و شیوع بیماری مردم خودرا در کرانه امنی تصور می کنند و این سبب می شود که برای تزریق دُز سوم و چهارم مراجعه نکنند.
وی درباره تاسیس کلینیک های پساکرونا، اظهار نمود: موضوع کرونای طول کشیده یا عوارض کرونا چیزی است که طی دو سال و نیم اخیر همیشه بعنوان زنگ خطر برای پزشکان مطرح بوده است. خیلی از علایم، سندروم ها، مشکلات دستگاه تنفسی و گوارشی، عصبی، غدد و... در بعضی افراد با مبتلاشدن به کرونا گزارش شده است. شاید نتوان اظهار نظر قطعی کرد اما، شکل گیری کلینیک های پساکرونا منطقی به نظر می آید.
منبع:

1401/03/16
09:45:37
5.0 / 5
511
تگهای خبر: امنیت , برنامه , بیمار , بیماری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۲
اسنک در خانه
اسنک snacu.ir