محافظ سلامت جمعی جهانی چیست؟

محافظ سلامت جمعی جهانی چیست؟

اسنک: خراسان رضوی ما به زنجیره های تامین بهداشتی انعطاف پذیر نیاز داریم تا برای شرایط اضطراری بهداشت جهانی بعدی آماده شویم.


به نقل از نالج، طی دو سال و نیم گذشته، شاهد نوآوری بی نظیر و همکاری خصوصی و عمومی در مبارزه جهانی مقابل کووید-۱۹ بوده ایم و توسعه سریع و گسترش واکسن های جدید، آزمایش های تشخیصی و روش های درمانی جان میلیونها نفر را نجات داده است.
با این وجود، این تحولات به نفع همه یکسان نبوده است. بااینکه بیش از ۶۷ درصد از جمعیت جهان حداقل یک دوز واکسن کووید-۱۹ را دریافت کرده اند، تفاوت بین کشورهای با درآمد بالاتر و پایین تر گسترده است. برمبنای برنامه پیشرفت و توسعه ملل متحد، ۷۲ درصد از مردم در کشورهای با درآمد بالا تا ماه مه، یک دوز دریافت کرده اند که این در مقایسه با ۱۸ درصد در کشورهای کم درآمد است.
این نابرابری الگویی است که در سه اقدام متقابل پزشکی(واکسن ها، آزمایش ها و روش های درمانی) در مقابل بیماری همه گیر توسعه می یابد. در صورتیکه کشورهای پردرآمد در ماه مه ۴۲ آزمایش برای هر ۱۰۰۰ نفر در روز انجام داده اند، بر اساس گزارش ها، کشورهای کم درآمد فقط ۱.۹۵ آزمایش برای هر ۱۰۰۰ نفر انجام داده اند. استفاده از داروها در سراسر جهان محدود است اما در کشورهای فقیرتر حدودا وجود ندارد.
در حقیقت، تساوی حقوق فقط یک الزام اخلاقی نیست بلکه از سلامت جمعی جهانی محافظت می کند. ظهور سویه های دلتا و امیکرون موجب شد که ویروس در کشورهای کم درآمد بی وقفه شیوع و به سرعت در سایر نقاط جهان گسترش یابد.
بازار واکسن ها، آزمایش ها و داروهای درمانی شکننده است. ظهور یک بیماری یا سویه جدید در یک منطقه از جهان می تواند تقاضا و عرضه را در منطقه دیگر افزایش دهد و بمنظور آمادگی بیشتر برای شرایط اضطراری بهداشت جهانی بعدی، باید زنجیره های تامینی را طراحی نماییم که برای مقابله با عدم قطعیت تقاضا و تعادل بین اثربخشی و برابری تولید شده باشند.
ایالات متحده در ماه مه، میزبان دومین اجلاس جهانی کووید-۱۹ برای افزایش دسترسی جهانی به واکسن ها، آزمایش ها و درمان ها و همزمان ایجاد آمادگی برای شرایط اضطراری بهداشتی آینده بود. این اجلاس ۳.۲ میلیارد دلار تعهدات مالی از سازمان های دولتی، خصوصی و غیرانتفاعی به همراه داشت و به صندوق تامین مالی جدید بیماری همه گیر کمک کرد.
در هفتاد و پنجمین مجمع جهانی بهداشت، ایجاد «ساختار جدید برای آمادگی، واکنش و تاب آوری در وضعیت اضطراری سلامت» بعنوان یکی از پنج اولویت برای دستیابی به «سلامت برای صلح، صلح برای سلامت» عنوان شد.
با این وجود، تعهدات مالی و اهداف آرزویی کافی نیستند. واکسن ها، آزمایش ها و روش های درمانی نیازمند صدها نهاده تولید شده در کشورهای سراسر جهان هستند و ما به یک ساختار حکومتی جهانی برای نظارت بر جریان این تجهیزات حیاتی پزشکی نیاز داریم اما گفتن هماهنگی آسان تر از انجام آنست.
خبر خوب این است که ما می توانیم با تغییر نحوه تصمیم گیری در حوزه تولید در حوزه بهداشت جهانی از مسیر تلخ اجتناب نماییم.
منبع:

1401/03/13
17:36:38
5.0 / 5
778
تگهای خبر: برنامه , بیمار , بیماری , پزشك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
اسنک در خانه
اسنک snacu.ir