برنامه دولت برای بیمه ایرانیان؛

هیچ ایرانی بدون بیمه نمی ماند

هیچ ایرانی بدون بیمه نمی ماند

اسنک: برمبنای بند ˮدˮ تبصره 14 قانون بودجه 1401، افراد فاقد بیمه پایه سه دهک پایین درآمدی، بصورت رایگان و بدون پرداخت حق بیمه تحت پوشش قرار می گیرند و به همین دلیل نیز بیمه درمانی برای 5 میلیون و 400هزار نفر از روز شنبه 17 اردیبهشت ماه برقرار شده است.


به گزارش اسنک به نقل از ایسنا، از تصویب قانون بیمه همگانی در سال ۱۳۷۳، حدود ۲۸ سال می گذرد و پوشش بیمه ای پایه برای همه ایرانیان، تکلیفی بود که در این سال ها بر زمین مانده بود؛ هرچند که در دولت یازدهم و در قالب طرح تحول نظام سلامت، اقداماتی دراین زمینه صورت گرفت و حدود ۱۱ میلیون ایرانی بیمه رایگان شدند، اما در ادامه اجرا، این طرح به سبب عدم تامین منابع مالی گرفتار مشکل شد و ابتر ماند.

وعده رئیس جمهور برای بیمه همه ایرانیان
در هر حال شب گذشته رئیس جمهور از جهشی جدی در این عرصه آگاهی داد و با تاکید بر این که بیمه همگانی آرزوی همه دولت ها بوده، اعلام نمود که« امروز با این ۵ میلیون نفری که تحت پوشش بیمه سلامت قرار گرفته اند، یک جهش بسیار جدی در این عرصه انجام شده و به سمت و سویی پیش می رویم که هیچ کسی بدون بیمه نباشد.»
رییس جمهور همین طور اشاره کرد: « اگر امروز کسی روی تخت بیمارستان خوابیده و بیمه نیست، همانجا او را بیمه و دارو را به خوبی و به سهولت از بیمه دریافت می کند.»

بیمه رایگان سه دهک پایین درآمدی کشور
در مجموع، بر طبق بند "الف" ماده ۷۰ قانون برنامه ششم توسعه کشور و بخشنامه اجرائی آن و بنابر اعلام سازمان بیمه سلامت ایران، کلیه شهروندان فاقد بیمه پایه، جهت برقراری پوشش بیمه پایه سلامت می توانند با مراجعه به سامانه خدمات غیرحضوری شهروندی سازمان بیمه سلامت یا دفاتر پیشخوان دولت طرف قرارداد این سازمان، نسبت به بیمه کردن خود و خانواده شان اقدام نمایند.


همچنین طبق اعلام سازمان بیمه سلامت، اطلاعات سه دهک پایین درآمدی کشور، توسط وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، جهت برخورداری از بیمه رایگان درمانی در اختیار بیمه سلامت قرار گرفته و در همین راستا ۵ میلیون و ۳۹۷ هزار نفر یعنی حدود ۵ میلیون و ۴۰۰ هزارنفر فرد فاقد پوشش بیمه که جزو سه دهک پایین درآمدی بودند از روز شنبه ۱۷ اردیبهشت ماه تحت پوشش بیمه همگانی رایگان قرار گرفتند و دولت حق بیمه آنها را پرداخت می کند. در همین راستا اطلاع رسانی به آنها نیز بوسیله پیامک نیز صورت گرفته است.
در این زمینه بخوانید:
شناسایی ۵.۵ میلیون "کم درآمد" جهت پوشش بیمه رایگان
حق بیمه هر ایرانی امسال چقدر است؟
بیمه همگانی آرزوی همه دولت ها بوده است

البته بنابر اعلام سازمان بیمه سلامت ایران، از جمعیت حدود ۵میلیون و ۴۰۰هزار نفری که مشمول بیمه رایگان شدند، یک گروه با جمعیت دو میلیون و ۴۰۰ هزار نفر اطلاعات هویتی شان کامل است و به همین دلیل هم برقراری پوشش بیمه ای آنها به اطلاع شان رسیده است و اکنون می توانند از خدمات بیمه رایگان در مراکز دولتی بهره مند شوند.
اما گروه دوم با جمعیت حدود ۳ میلیون نفر که آنها نیز تحت پوشش بیمه قرار گرفته اند، نقص مدرک دارند و این مساله بوسیله پیامک به آنها اطلاع داده شده و فرصتی یک ماهه نیز در نظر گرفته شده که نسبت به تکمیل مدارک خود اقدام نمایند. افرادی که پیامک نقص مدارک دریافت نمودند می توانند بوسیله سایت بیمه سلامت و یا دفاتر پیشخوان دولت مدارک خودرا تکمیل کنند.
اطلاعات سه دهک پایین درآمدی کشور، توسط وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، جهت برخورداری از بیمه رایگان درمانی در اختیار بیمه سلامت قرار گرفته است.همچنین اگر افرادی فاقد پوشش بیمه باشند، چه مشمول سه دهک درآمدی پایین شوند و چه در این سه دهک نباشند، توسط سازمان بیمه سلامت فراخوان می شوند تا با دو روش حضوری و غیرحضوری برای ثبت نام در سامانه اقدام نمایند. در همین راستا اسامی این دسته از افراد در اختیار وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی قرار می گیرد تا تحت ارزیابی وسع قرار گیرند و دهک بندی شوند تا متناسب با آن تحت پوشش بیمه قرار گیرند.
اما مبحث مهم دراین زمینه نحوه همکاری وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی برای انجام ارزیابی های وسع، است تا مدت زمان این استعلام کوتاه باشد و افراد بتوانند سریع تر تعیین تکلیف شده و در سامانه های مربوطه ثبت نام کنند.
در این میان شاید سوال آن باشد که نحوه پوشش سایر دهک های درآمدی که بیمه درمانی ندارند و نحوه مشارکت آنها در پرداخت حق بیمه، چگونه خواهد بود، مبحثی که رضایی - معاون بیمه خدمات سلامت سازمان بیمه سلامت درباره آن به ایسنا اظهار داشته بود: « این مساله به مصوبه هیئت وزیران نیاز دارد، اما پیشنهاد ما (سازمان بیمه سلامت) این بوده است که دهک چهارم، ۱۰ درصد در پرداخت حق بیمه خود مشارکت کنند، دهک پنجم و ششم، ۲۵ درصد، دهک هفتم و هشتم، ۵۰ درصد و دهک نهم و دهم، ۱۰۰ درصد حق بیمه را خودشان پرداخت کنند.»
وی در این راستا گفته بود که «شیب پلکانی پرداختی دهک بندی های جدیدِ پیشنهادی ما، باتوجه به وضعیت اقتصادی کشور مقداری به نفع مردم تعدیل شده است تا پرداخت آنها کمتر شود تا بدین سان افراد بیشتری تحت پوشش بیمه قرار گیرند. پیشنهاد سازمان بیمه سلامت حمایت بیشتر از مردم است تا حداقلِ حق بیمه را از آنها دریافت نماییم. این پیشنهاد در انتظار تصویب هیئت وزیران است و خبرهای مثبتی از آن به گوشمان می رسد. »
در هر حال، چراغ بیمه در شرایطی برای همه ایرانیان فاقد بیمه روشن شده که انتظار می رود با تخصیص بموقع و مکفی اعتبارات، اجرای این طرح با وقفه مواجه نشده و تجربه دولت یازدهم در قالب طرح تحول سلامت تکرار نشود و بدین ترتیب طبق آنچه که مقام معظم رهبری عنوان کردند، بیمار جز رنج بیماری رنج دیگری نداشته باشد.
منبع:

1401/02/20
12:28:02
5.0 / 5
863
تگهای خبر: برنامه , بیمار , بیماری , بیمه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
اسنک در خانه
اسنک snacu.ir