۱۱ باور نادرست درباره بیماری آسم

۱۱ باور نادرست درباره بیماری آسم

به گزارش اسنک آسم یک بیماری مزمن التهابی و غیرواگیر ریه است که تحت تاثیر عوامل محیطی و ژنتیکی بروز می کند. در افراد مبتلا به آسم، حساس بودن راه های هوایی، منجر به بروز انسداد در راه های هوایی می شود. شایع ترین علایم آسم عبارتند از: سرفه، تنگی نفس، خس خس سینه، احساس فشار و گرفتگی در قفسه سینه.به گزارش اسنک به نقل از ایسنا، علت اصلی آسم ناشناخته است ولی تحقیقات نشان داده است که تلفیقی از عوامل ژنتیکی و محیطی در بروز این بیماری نقش دارند. وجود سابقه آسم، اگزما، آلرژی بینی و آلرژی غذایی در اعضای خانواده احتمال بروز آسم در سایر افراد خانواده را زیاد می کند همین طور افرادی که سابقه انواع آلرژی ها را دارند با احتمال بیشتری ممکنست به آسم مبتلا شوند. مواجهه با برخی عوامل محیطی همچون دود سیگار، آلودگی هوا، آلرژن های استنشاقی نظیر گرده گل ها، کپک ها، قارچ ها، گرد و خاک، عوامل حساسیت زای حیوانات( پر، مو یا پوست)، آلاینده های شیمیایی و یا تماسهای شغلی نظیر کارگران لاستیک سازی، رنگ سازی، چوب بری، نانوایی و... می توند منجر به بروز آسم شود.

در خصوص ماهیت این بیماری و روش های پیشگیری و کنترل آن یک سری باورهای نادرست در جامعه رواج دارد که انجام آنها نه فقط تاثیری در جلوگیری از مبتلاشدن و یا درمان بیماری ندارد بلکه گاهی اوقات سبب تشدید علایم بیماری و از کنترل خارج شدن بیماری نیز می شود. پس تصحیح این باورهای غلط در جامعه خصوصاً درافراد مبتلا به آسم و خانواده های آنها اهمیت دارد.

بنابر اعلام دفتر آموزش و ارتقای سلامت وزارت بهداشت، ۱۱ باور رایج نادرست درمورد بیماری آسم و پاسخ علمی به این باورها عبارتند از:

- آسم بیماری دوران کودکی است و بزرگسالان به این بیماری مبتلا نمی شوند.

*حقیقت: بیماری آسم در هر سنی می تواند رخ دهد.

- آسم یک بیماری عفونی است.

* حقیقت: آسم بیماری عفونی و مسری نیست هرچند مبتلاشدن به عفونت های ویروسی تنفسی ( نظیر سرماخوردگی یا آنفلوآنزا) در فرد مبتلا به آسم می تواند منجر به بدتر شدن بیماری آسم یا بروز حمله آسم شود.

-افراد مبتلا به آسم نباید ورزش کنند.

* حقیقت: در افراد مبتلا به آسم به جز در وضعیت حاد بیماری، سفارش به انجام ورزش می شود. سفارش می شود بیمار مبتلا به آسم پیش از ورزش چند دقیقه بدن خودرا با نرمش گرم کند و در صورتیکه هنگام ورزش گرفتار سرفه و تنگی نفس می شود، نیم ساعت پیش از ورزش اسپری سالبوتامول استفاده نماید البته ورزش هایی نظیر پیاده روی و دوچرخه سواری در افراد مبتلا به آسم ارجح هستند و ورزش در هوای سرد و خشک نظیر اسکی باید با احتیاط صورت گیرد برای اینکه می تواند سبب بروز حمله آسم شود.

- آسم فقط با دوز بالای کورتون قابل درمان است.

* حقیقت: بیماری آسم اغلب با دوز پایین استروئیدهای استنشاقی قابل کنترل است و فقط موارد شدید این بیماری نیازمند مصرف دوز بالای استروئید است که در این موارد نیز بعد از کنترل بیماری می توان دوز استروئید را کم کرد.

- مصرف کورتون در کودکان مبتلا به آسم سبب تاخیر در رشد و کوتاهی قد می شود.

* حقیقت: در درمان آسم بطور معمول از کورتون های استنشاقی استفاده می شود که دوز این داروها پایین است و تاثیری در رشد یا قد کودکان ندارد. مصرف کورتون خوراکی محدود به موارد شدید بیماری است که آن هم بطور معمول بصورت کوتاه مدت استفاده می شود و سپس درمان با کورتون استنشاقی ادامه می یابد.

- استفاده از درمان جایگزین نظیر هومیوپاتی، طب سوزنی، حجامت، طب سنتی و داروهای گیاهی و استفاده از ترکیباتی نظیر عنبرنسارا در درمان آسم موثر هستند.

* حقیقت: هیچ یک از درمان های ذکر شده تاثیر ثابت شده ای در درمان آسم نداشته و نمی توان جایگزین درمان های استاندارد شود و جایگاه این روش ها حتی بعنوان درمان مکمل در کنار درمان های معمول و استاندارد نیز مورد تردید است و در برخی از موارد این روش های درمانی می تواند مضر نیز باشد.

- استفاده از مکمل های غذایی نظیر ویتامین ها، امگا۳ و پروبیوتیک ها در پیشگیری و کنترل آسم موثر هستند.

* حقیقت: هیچ شواهد قانع کننده ای در خصوص مفید بودن مکمل ها نظیر ویتامین ها، فراورده های حاوی الکترولیت ها(نظیر منیزیم)، آنتی اکسیدان ها( ویتامین های C، E) و پروبیوتیک ها در درمان بیماری آسم وجود ندارد و بجای اینها سفارش می شود افراد مبتلا به آسم میوه و سبزی تازه مصرف کنند.

- دود اسپند در جلوگیری از مبتلاشدن به آسم موثر است.

* حقیقت: دود اسپند نه فقط تاثیری در جلوگیری از مبتلاشدن به آسم ندارد بلکه در فرد مبتلا به آسم می تواند سبب تشدید علایم بیماری و حتی بروز حمله آسم شود.

- آسم با افزایش سن خوب می شود.

* حقیقت: علایم آسم در ضمن زمان متغیر بوده و گاهی اوقات بطور طولانی مدت به ویژه در کودکان ممکنست خاموش و فاقد علامت باشد اما با عنایت به مزمن بودن بیماری آسم، امکان بروز علایم در فرد مبتلا تا انتهای عمر وجود دارد.

- آسم یک بیماری روحی است.

* حقیقت: بااینکه اختلالات روحی روانی مانند اضطراب و افسردگی می تواند موجب تشدید آسم شود اما آسم یک بیماری روحی روانی نیست.

- داروهای درمان آسم به ویژه اسپری ها وابستگی می دهند و اعتیاد آور هستند.

* حقیقت: آسم یک بیماری مزمن است و برخی از بیماران لازم است داروهای خودرا طولانی مدت استفاده کنند. این مساله به علت ماهیت بیماری است و ارتباطی به وابستگی و اعتیاد به داروها ندارد.

منبع:

1401/02/14
18:01:40
5.0 / 5
894
تگهای خبر: آموزش , استاندارد , بدن , بیمار
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۵
اسنک در خانه
اسنک snacu.ir