بیانیه مجمع عمومی فرهنگستان علوم پزشکی درباره جمعیت و فرزندآوری

بیانیه مجمع عمومی فرهنگستان علوم پزشکی درباره جمعیت و فرزندآوری

مجمع عمومی فرهنگستان علوم پزشکی (اسفند 1400) اطلاعیه ای با عنوان ˮجمعیت و فرزندآوریˮ صادر کرد.


به گزارش اسنک به نقل از ایسنا و بنابر اعلام روابط عمومی وزارت بهداشت، در متن این بیانیه آمده است: « رشد و تعالی جمعیت و سفارش به سنت حسنه ازدواج و فرزندآوری در معارف اسلامی جایگاهی وثیق داشته و در قرآن مجید، کلام نبی مکرم اسلام(ص) و ائمه اطهار(ع) تشریع شده است. ابعاد مختلف این مساله مهم در بیانات مقام معظم رهبری(مدظله العالی) مطرح و در سیاست های کلی جمعیت ابلاغ گردیده است. تغییرات در هرم سنی جمعیت و پدیده سالمندی جمعیت، از تهدیدات مهم آینده است که مدیریت آن با تدابیر قاطع علمی، فرهنگی و قانونی، بسیار ضروری می باشد.
تصویب قانون پشتیبانی از خانواده و جوانی جمعیت در آبان ۱۴۰۰ توسط مجلس شورای اسلامی نقطه عطف اجرائی برای تحقق راهبردهای قانونی در حوزه جمعیت و فرزندآوری است. مجمع عمومی فرهنگستان علوم پزشکی در امتداد اجرای هر چه سریع تر و کامل تر این قانون بر موارد زیر تاکید دارد:
۱- عزم راسخ وتعهد دولت محترم، در عملیاتی نمودن هر چه کامل تر وسریع تر قانون، به صورتی که با بهره گیری از شاخص ها، ارزیابی و پایش شده، برای مردم عیان و مشهود شود.
۲- اهتمام ویژه به جنبه های فرهنگی، مذهبی و فرهنگ سازی افزایش جمعیت و پرورش فرزندان، به ویژه تبیین نخبگان، استفاده وسیع از ظرفیت های هنر و رسانه، حوزه های علمیه، دانشگاه ها، فرهنگ و ارشاد اسلامی و سایر نهادهای فرهنگی.
۳- اتخاذ تدابیر اساسی اقتصادی و معیشتی در جهت حمایت اصولی از ازدواج جوانان و فرزندآوری (اشتغال، مسکن، درآمد، برخورداری از تسهیلات حمایتی تشویق کننده و ارتقاء دهنده درآمد خانوار، حذف تشریفات و تجمل گرایی بطور اعم و در مورد مراسم ازدواج بطور اخص…)
۴- تهیه و تصویب پیوست اقتصادی برای اجرائی شدن قانون، تامین منابع و اعتبارات لازم، ایجاد ردیف مستقل و غیرقابل انتقال به سایر ردیف ها و اقدامات مدیریتی، برای اجرای همه جانبه قانون دارای اهمیت و اولویت است.
۵- ستاد ملی جمعیت با مسئولیت بالاترین مقام اجرائی کشور، مشارکت فعال وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و مشارکت اجرائی سایر نهادها و وزارتخانه هائی که در اجرای قانون، وظیفه و مسؤلیت دارند، سریعا تشکیل و با تعیین اولویت ها، تقسیم کار ملی و تشکیل جلسات منظم، موجبات اجرای قانون را فراهم و مسائل جمعیتی کشور را رصد نماید.
۶- اصل مهم مشارکت مردم واستفاده از ظرفیت سمن های ملی و محلی، مراعات و تحقق پذیرد.
۷- تعمیم اجرای قانون به بخش های غیردولتی و اطمینان از اجرائی شدن فراگیر و همه جانبه آن.
۸- استفاده از ظرفیت شورای عالی سلامت و امنیت غذائی به طور هماهنگ و هم افزا.
۹- آموزش و توانمند سازی مجموعه نیروی انسانی سلامت در شبکه بهداشتی درمانی کشور بمنظور تشویق خانواده ها به ازدواج بموقع جوانان و فرزند آوری آنان و تشویق کارکنانی که در این راستا فعالیت بیشتری از خود نشان می دهند.
۱۰- تهیه بسته های آموزشی پیش از ازدواج و بسته های مشاوره ای ازدواج و تحکیم خانواده و ارائه خدمات مربوطه در شبکه بهداشتی درمانی و با همکاری نهادهای دینی، فرهنگی و تخصصی.
۱۱- ترویج زایمان طبیعی و کاهش میزان سزارین، به شیوه های مناسب.
۱۲- مدیریت صحیح موضوع سقط قانونی و پیش گیری از سقط های غیرقانونی به شیوه های مناسب.
۱۳- تشویق و پشتیبانی از پژوهش های در رابطه با افزایش جمعیت و فرزندآوری.
۱۴- پیش گیری از ناباروری (با تاکید بر ازدواج بهنگام، فرزندآوری بهنگام، پیش گیری از بیماریهای مقاربتی و سایر بیماریهای تأثیر گذار بر باروری، چاقی یا لاغری مفرط، انواع استرس ها…) و پشتیبانی از درمان های ناباروری.
۱۵- استفاده از ظرفیت فرهنگستان علوم پزشکی برای امور فرهنگ سازی، مشاوره و رصد کلان مسائل در رابطه با جمعیت و فرزند آوری.»1400/12/25
18:48:19
5.0 / 5
844
تگهای خبر: آموزش , امنیت , بیمار , بیماری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۲
اسنک در خانه
اسنک snacu.ir