عاملی که خطر حمله قلبی در زنان را ۲ برابر می افزاید

عاملی که خطر حمله قلبی در زنان را ۲ برابر می افزاید

خراسان رضوی سطوح پایین تستوسترون در زنان با خطر دو برابری حوادث قلبی مرتبط می باشد.


به گزارش مدیکال اکسپرس، تحقیقی در دانشگاه موناش استرالیا، این دیدگاه را که تستوسترون برای قلب زنان مضر است به چالش کشیده است و نشان میدهد که سطح پایین تستوسترون در زنان بالای ۷۰ سال خطر حمله قلبی را دو برابر می کند.
پژوهشگران می گویند: این یافته ها مستلزم تحقیقات بیشتر در مورد مزایای بالقوه تستوسترون درمانی برای زنان مسن است.
پیش از یائسگی، تخمدان های زنان منبع اصلی تستوسترون جاری در گردش خون هستند. بعد از یائسگی، به سبب توقف عملکرد تخمدان ها، تستوسترون خون از هورمون دهیدروپی اندروسترون (DHEA) که از غدد فوق کلیوی می آید، ایجاد می شود.
با بهره گیری از داده های جمع آوری شده از یک کارآزمایی تصادفی شده طولی به رهبری سوزان دیویس، استاد سلامت زنان در دانشکده بهداشت عمومی و طب پیشگیری موناش، غلظت تستوسترون، دهیدروپی اندروسترون (DHEA) و استروژن خون در زنان بالای ۷۰ سال بدون هیچ زمینه بیماری عروقی قلبی اندازه گیری شد. بانوانی که غلظت تستوسترون و دهیدروپی اندروسترون (DHEA) خونشان پایین بود اما استروژن پایینی نداشتند دو برابر بیشتر از بانوانی که سطح تستوسترون خونشان بالاتر بود در معرض خطر یک حادثه قلبی عروقی بودند.
سطح تستوسترون خون در زنان از اوایل ۲۰ سالگی با افزایش سن کاهش پیدا می کند اما در نتیجه یائسگی طبیعی بطور قابل توجهی تغییر نمی نماید. با این وجود، بعد از ۷۰ سالگی سطح تستوسترون خون زنان مشابه آنچه در زنان جوان قبل از یائسگی دیده می شود، است.
پروفسور دیویس می گوید: این یافته ها نشان میدهد که ممکنست سطح تستوسترون بالا برای زنان مسن تر مزیت هایی داشته باشد.
دیویس ابراز کرد: «در تحقیقات گذشته نشان داده ایم که تستوسترون درمانی فشار خون را کاهش و جریان خون را در شریان ها می افزاید. بدین سبب فرضیه ما این بود که داشتن تستوسترون بالاتر ممکنست از زنان مسن در مقابل بیماریهای قلبی عروقی محافظت کند که برخلاف این باور مرسوم می باشد که تستوسترون برای قلب و عروق مضر است».
ما نباید در مورد تستوسترون بعنوان یک هورمون مردانه که برای زنان مضر است فکر نماییم چون یک هورمون انسانی مهم برای زنان و مردان است.
تحقیقات بیشتری برای درک بهتر عملکرد تستوسترون در رگ های خونی و قلب مورد نیاز است ازجمله اینکه آیا درمان زنان یائسه با تستوسترون پایین از آنان در مقابل بیماریهای قلبی عروقی محافظت می کند یا خیر.
نتایج مطالعه فعلی حاصل تحقیق بر روی هورمون های جنسی ۹۱۸۰ زن مسن استرالیایی با حداقل سن ۷۰ سال است که هیچ زمینه قبلی بیماری قلبی عروقی نداشتند همین طور ۵۵۳۵ مورد آن با میانگین سنی ۷۴ سال بود.
یافته های این تحقیق حالا در مجله The Lancet Healthy Longevity انتشار یافته است.1400/11/20
22:24:02
5.0 / 5
844
تگهای خبر: بیمار , بیماری , سلامت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۴
اسنک در خانه
اسنک snacu.ir