محققان ژاپنی می گویند؛

کلسیم برای حفظ سلامت قلب ضروریست

کلسیم برای حفظ سلامت قلب ضروریست

به گزارش اسنک محققان یک جهش ژنی ناشناخته را کشف کردند که می تواند سبب یک بیماری قلبی غیرقابل درمان به نام کاردیومیوپاتی اتساع یافته شود.به گزارش اسنک به نقل از مهر به نقل از ساینس دیلی، این ژن معروف به BAC۵، برای حرکت یون های کلسیم در عضله قلب مهم می باشد و یون های کلسیم چیزی هستند که سبب پمپاژ قلب می شوند.
قلب عضوی خستگی ناپذیر است که به صورت متوسط ۱۰۰ هزار بار در روز می تپد. با این وجود، شرایطی که قلب را از پمپاژ مؤثر خون باز می دارد، می تواند مشکلات جدی ایجاد نماید و در نهایت احتیاج به پیوند قلب باشد.
نتایج مطالعه محققان دانشگاه اوزاکا ژاپن نشان داده است که یک جهش ناشناخته قبلی می تواند منجر به بیماری به نام کاردیومیوپاتی اتساع یافته شود که یکی از علل اصلی نارسایی قلبی است.
نارسایی قلبی یک بیماری غیر قابل درمان است که در آن قلب دیگر قادر به پاسخگویی به نیازهای بدن از نظر تأمین خون نیست. این بیماری یکی از شایع ترین علل مرگ و میر است و تقریباً ۴۰ میلیون نفر را در سرتاسر جهان تحت تاثیر قرار می دهد که نشان دهنده یک مشکل بزرگ بهداشت عمومی است.
یکی از عوامل اصلی منجر به نارسایی قلبی، بیماری به نام کاردیومیوپاتی اتساع یافته است. کاردیومیوپاتی اتساع یافته با گشاد شدن حفره های قلب و اختلال در پمپاژ مشخص می شود.
تحقیقات قبلی نشان داده است که کاردیومیوپاتی اتساع یافته اغلب ارثی است و مبنای ژنتیکی دارد.
تیم تحقیقاتی ژنی به نام BAG۵ را بعنوان یک ژن عامل جدید برای کاردیومیوپاتی اتساع یافته شناسایی نمودند. آنها ابتدا بیمارانی را از خانواده های مختلف مورد مطالعه قرار دادند و ارتباط بین جهش های عملکردی در ژن BAG۵ و کاردیومیوپاتی اتساع یافته را برجسته کردند.
محققان دریافتند که این جهش دارای نفوذ کامل است، به این مفهوم که ۱۰۰٪ از افرادی که دارای این جهش هستند به این بیماری مبتلا می شوند.
آنها سپس در مدل موش مبتلا به کاردیومیوپاتی اتساع یافته دریافتند که موش های بدون BAG۵ همان علایم کاردیومیوپاتی اتساع یافته انسانی مانند گشاد شدن حفره های قلب و ریتم نامنظم قلب را نشان می دهند. این نشان داده است که جهش هایی که عملکرد BAG۵ را از بین می برند می توانند سبب کاردیومیوپاتی شوند.
دکتر «هیدیوکی هاکوی»، نویسنده ارشد این مطالعه می گوید: «در اینجا ما نشان دادیم که از دست دادن BAG۵ عملکرد کلسیم را در کاردیومیوسیت های موش مختل می کند. BAG۵ برای جابجایی کلسیم در سلول های عضله قلب مهم می باشد و کلسیم برای یک ریتم منظم و سلامت کلی عضله قلب ضروریست.»
خبر خوب این است که محققان راهی برای رفع جهش از راه یک رویکرد جدید ژن درمانی پیدا کردند که درمان بالقوه ای را برای این بیماری نشان داده است.


منبع:

1400/11/12
12:34:23
5.0 / 5
982
تگهای خبر: بدن , بیمار , بیماری , سلامت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳
اسنک در خانه
اسنک snacu.ir