سرپرست دانشگاه علوم پزشكی مشهد خبر داد

شروع موج ششم کرونا در خراسان رضوی

شروع موج ششم کرونا در خراسان رضوی

به گزارش اسنک خراسان رضوی سرپرست دانشگاه علوم پزشکی مشهد با بیان اینکه پیک ششم کرونا در استان شروع شده، اظهار داشت:  در حال حاضر خراسان رضوی در واکسیناسیون دوز اول و دوم به ترتیب پنج و 1.5 درصد بالاتر اما در تزریق دوز سوم 1.5 درصد عقب تر از میانگین کشوری است.دکتر محمدعلی کیانی عصر روز گذشته، ۶ بهمن ماه، در جمع مدیران رسانه های خراسان رضوی اظها کرد: ساده انگاری مردم در موضوع کرونا یکی از اشکالات فعلی است. میزان مرگ ومیر بر اثر امیکرون مانند سویه های گذشته نیست اما چون میزان مبتلاشدن در سطح جامعه بالاست، حتی درصد کمی که به این بیماری بطور حاد مبتلا شوند، به سبب سطح ابتلای بالا عدد بزرگی را تشکیل خواهد داد.

وی با اشاره به این که میزان سرایت پذیری امیکرون حدود ۱۰ برابر دلتاست، افزود: برمبنای مطالعات و آمارها دوز سوم واکسن کرونا برای مقابله با امیکرون اهمیت بالایی دارد. در خراسان رضوی حدود چهار ماه میزان مرگ ومیر روزانه تک رقمی بود و نمی خواهیم به شرایط پیک پنجم و آمار سه رقمی بازگردیم. هم اکنون کسانی که دارای بیماری زمینه ای هستند و افراد مسنی که واکسن سوم خودرا تزریق نکرده اند، در خطر مبتلاشدن به امیکرون هستند.

سرپرست دانشگاه علوم پزشکی مشهد اضافه کرد: ساده انگاری امیکرون می تواند به شدت خطرناک باشد. با اهمیت ترین دلیل عقب بودن آمار تزریق دوز سوم واکسن کرونا در خراسان رضوی این تفکر اشتباه است که تزریق ۲ دوز واکسن کافی است. یکی از علت های دیگر این عقب افتادن نیز می تواند تزریق دیرهنگام دوز دوم باشد. اکنون تنها حدود ۲۱ درصد از جمعیت استان سه دوز واکسن خودرا تزریق کرده اند.

وی اشاره کرد: هم اکنون تاب آوری کرونا پایین آمده و مردم کرونا را جدی نمی گیرند. برآورد ما این است که حدود چهار هفته دیگر وارد پیک کرونا خواهیم شد که این مساله ناشی از عدم رعایت پروتکلهای بهداشتی توسط مردم است.

حدود ۴.۵ درصد از کسانی که امیکرون گرفته اند بستری شده اند

سرپرست دانشگاه علوم پزشکی مشهد بیان کرد: از نظر عددی جزو استان هایی هستیم که میزان امیکرون در آن شایع تر است. میزان بستری ها از پیش بینی ما پایین تر بوده اما آمار بیماران سرپایی بالاست. اکنون حدود ۴.۵ درصد مبتلایان به امیکرون بستری شده اند. پیش بینی ما از میزان رشد امیکرون طی حدود چهار هفته آتی افزایشی خواهد بود.

کیانی با اشاره به جایگاه قابل توجه ایران در تزریق دوز اول و دوم نسبت به جمعیت در دنیا اشاره کرد: هم اکنون واکسیناسیون کامل به مفهوم تزریق سه دوز است؛ این یعنی در وضعیت فعلی واکسیناسیون کامل استان ۲۱ درصد است. باید توجه داشت دوز سوم واکسن کرونا میزان ایمنی را تا ۲۵ برابر می افزاید.

وی با اعلان اینکه ما نگران وضعیت بحران بیمارستانی هستیم، اشاره کرد: با اختلال در سیستم درمانی، خدمات درستی ارائه نمی گردد و احتمال فوت مراجعان بالا می رود. به همین دلیل و طبق مصوبه ستاد کرونای استان مراکز تزریق واکسن کرونا حداقل به مدت چهار ماه در اختیار دانشگاه علوم پزشکی مشهد قرار گرفته است.

منبع:

1400/11/07
23:29:54
5.0 / 5
835
تگهای خبر: بیمار , بیماری , پزشك , خدمات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
لینک دوستان اسنك
اسنک در خانه
اسنک snacu.ir