محققان اتریشی خاطرنشان می كنند؛

شیر دادن به نوزاد از سلامت قلب زنان در سنین بالاتر محافظت می کند

شیر دادن به نوزاد از سلامت قلب زنان در سنین بالاتر محافظت می کند

اسنک: نتایج یک تحقیق جدید روی نزدیک به ۱.۲ میلیون زن نشان داده است مادرانی که به نوزادشان شیر می دهند امکان دارد خودشان هم از فواید سلامتی بهره ببرند.به گزارش اسنک به نقل از مهر به نقل از مدیسن نت، در مقایسه با خانمهایی که نوزاد داشتند اما هیچگاه به نوزادشان شیر مادر نداده بودند، مادرانی که به نوزادشان شیر داده بودند کمتر در معرض ابتلاء به بیماری قلبی، سکته مغزی یا مرگ بر اثر بیماری قلبی در خلال ۱۰ سال پیگیری بودند.
مطالعات قبلی نشان داده است خانمهایی که به نوزادشان شیر سینه می دهند کمتر به دیابت نوع ۲ و برخی سرطان ها مبتلا می شوند، اما کمتر در مورد تاثیر شیردهی بر قلب زنان مطلب وجود دارد.
مطالعه جدید دقیقاً بیان نمی کند چگونه شیردهی از قلب محافظت می کند، اما محققان ایده هایی در این مورد دارند.
«لنا شیدرر»، سرپرست تیم تحقیق از دانشگاه پزشکی اینسبروک اتریش، می گوید: «تغذیه با شیر مادر می تواند کاهش سریع تر وزن بعد از زایمان را تسهیل کند، و این امکان دارد مفید باشد، چونکه مشخص است که وزن بالا فاکتور پرخطر برای بیماری های قلبی عروقی است.»
از سوی دیگر، شیردهی به نوزاد به تنظیم مجدد متابولیسم بدن یک زن کمک می نماید.
برای این مطالعه، تیم تحقیق اطلاعات نزدیک به ۱.۲ میلیون زن را در هشت مطالعه انجام شده بین سالهای ۱۹۸۶ و ۲۰۰۹ در چندین کشور تجزیه و تحلیل کردند. آنها به بررسی مدت زمان شیردهی زنان، تعداد فرزند، سن آنها در نخستین زایمان و این که آیا در طول پیگیری، گرفتار حمله قلبی یا سکته شده اند، پرداختند.
بر اساس این گزارش، خانمهایی که به نوزادشان شیر داده بودند در مقایسه با مادرانی که هیچگاه شیر نداده بودند، در خلال ۱۰ سال پیگیری ۱۱ درصد کمتر به بیماری قلبی مبتلا شدند؛ احتمال سکته مغزی در آنها ۱۲ درصد کمتر بود؛ و احتمال مرگ ناشی از بیماری قلبی هم ۱۷ درصد کمتر بود.
آکادمی اطفال آمریکا سفارش می کند که نوزادان در حدود ۶ ماه اول زندگی منحصراً با شیر مادر تغذیه شوند.
به گفته محققان، تغذیه با شیر مادر به تقویت سیستم ایمنی کودکان کمک می نماید و از سرماخوردگی، ویروس، عفونت گوش و مشکلات گوارشی جلوگیری می کند، و امروزه با شیوع کووید ۱۹ این مهم بیشتر از هر زمان دیگری اهمیت دارد.

1400/10/28
16:57:45
5.0 / 5
932
تگهای خبر: بدن , بیمار , بیماری , پزشك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
اسنک در خانه
اسنک snacu.ir