زالی هشدار داد

کرونا در تهران در وضعیت ایستا

کرونا در تهران در وضعیت ایستا

فرمانده عملیات ستاد مقابله با کرونا در استان تهران، درباره سویه «اُمیکرون» و تاب آوری سیستم بهداشت و درمان کشور هشدار داد و اظهار داشت: اگر ناگهان بر شدت مراجعات افزوده شود، با مشکل مواجه خواهیم شد؛ پس نباید درباره «اُمیکرون» ساده اندیشی نماییم.


به گزارش اسنک به نقل از ایسنا، علیرضا زالی در جلسه ستاد مقابله با کرونا استان تهران در تشریح آخرین وضعیت شیوع کروناویروس در تهران اظهار داشت: هم اکنون شاخص بستری در جمعیت، مبنای رنگ بندی کشور است. بدین سان هم اکنون خراسان شمالی، سمنان از خراسان جنوبی، کرمان و ایلام وضعیت بستری رو به افزایش دارند؛ اما استان تهران حالت ایستایی دارد و شرایط کاهشی در این استان همانند هفته های گذشته دیده نمی گردد و بیشترین مراجعات نیز در زمینه بهداشت و بیماران با علائم خفیف تر هستند.
وی اضافه کرد: از ۳۶۰۰ نمونه ای که به انستیتوپاستو تهران ارسال شده است قریب ۸۵۰ نمونه اُمیکرون مثبت بوده اند یعنی ۲۶ تا ۲۷ درصد نمونه های مشکوک ارسال شده اُمیکرون بوده اند.
وی افزود: از نمونه های ارسالی در بخش بستری ۹ تا ۱۰ درصد نمونه های ارسالی اُمیکرون بودند و بیش از ۴۰ درصد نمونه ها مربوط به بیماران بستری مربوط به دلتا بوده است و بدین سان بیشترین بیماران در بخش بستری نمونه های دلتاویروس بوده اند. این یعنی هر چه زمان بگذرد از میزان دلتا کم می شود و به میزان اُمیکرون افزوده خواهد شد.
فرمانده عملیاتی ستاد مقابله با کرونا استان تهران در بخش دیگری از صحبت های خود با اشاره به این که برای تشخیص شدت علائم و بیماری زایی سویه اُمیکرون مطالعات حیوانی انجام شده است، اضافه کرد: این مطالعات که نتایج آن انتشار یافته حاکی از آنست که اُمیکرون بیماری زایی با شدت کمتری نسبت به نمونه های قبلی دارد. البته این مطالعات باید در سایزهای بزرگتری صورت گیرد، اما سرایت پذیری بالاتری دارد و درگیری ریوی در این سویه کمتر دیده می شود.
وی ادامه داد: روز گذشته در کشور فرانسه ۳۳۰ هزار نفر مبتلاشدن به کرونا از سویه اُمیکرون به ثبت رسید که بی سابقه است و پیش بینی هایی که انجام داده اند نشان میدهد تا اختتام زمستان ۵۰ درصد اروپا به سویه اُمیکرون مبتلا خواهند شد. اگر فرض بر شدت بیماری زایی کمتر باشد، باز هم لازم است در زمینه عمومی این مساله را مورد توجه جدی قرار دهیم. وقتی سرعت مبتلاشدن بیشتر می شود، یعنی جمعیت بیشتری مبتلا خواهند شد و بستری نیز بیشتر خواهد شد. از طرف دیگر تیم بهداشت و درمان نیز در معرض خطر بزرگی هستند که به این سویه مبتلا شوند؛ پس فشار مضاعفی به سیستم وارد شود.
وی افزود: از طرف دیگر تاب آوری سیستم بهداشت و درمان است که اگر ناگهان بر شدت مراجعات افزوده شود، با مشکل مواجه خواهیم شد. پس نباید ساده اندیشی نماییم تا مشکلات گریبان ما را نگیرد. بی شک نباید اینگونه تصور نماییم که این سویه علائم خفیف تری دارد و باید همه گیری اتفاق بیفتد و به انتها کرونا نزدیک می شویم. این حرف درستی نیست.
وی تاکید کرد: برای گروههای زیر ۱۲ سال در عرصه جهانی و پوشش واکسیناسیون آنها بحث های بسیاری وجود دارد؛ ولی این سویه می تواند نقطه هدف خودرا برای کودکان در نظر بگیرد. درباب این که در کودکان مبتلاشدن به اُمیکرون با علائم خفیف تری است یا خیر هنوز معلوم نیست؛ اما درگیری اُمیکرون در کودکان ممکنست شدت بیشتری را نسبت به سایر گروه ها داشته باشد. بر طبق آخرین مقاله ای که انتشار یافته است از هر هفت کودکی که اُمیکرون می گیرد یک کودک گرفتار عوارض طولانی تری می شود.
وی تاکید کرد: واکسیناسیون کودکان زیر ۱۲ سال از موارد پرمناقشه در سطح جهانی است؛ اما در مورد برخی واکسن ها همچون سینوفارم که در کشور ما نیز وجود دارد مطالعات برای کودکان بیشتر انجام شده که نشان دهنده اثربخشی آنست. نظر کمیته علمی نیز در مورد واکسیناسیون افراد زیر ۱۲ سال بر اثرگذاری، اجماع وجود دارد؛ البته با اولویت گروههای پرخطر، اما درباب میزان عارضه جدی برای این افراد سوالاتی وجود دارد که رییس جمهور نیز در این بخش این سوال را مطرح کرده اند.
زالی با اشاره به این که ضعیف ترین ساختار لجستیکی در بخش بهداشت و درمان در تهران وجود دارد، اضافه کرد: در هم اندیشی برای روسای سه دانشگاه علوم پزشکی تهران و برخی نمایندگان تهران در مجلس شورای اسلامی و وزارت بهداشت نهایتاً نامه ای نگارش شد تا درباب استیجاری بودن مراکز و پایگاه های بهداشت و سلامت تهران، عدم اشتغال پست های بهداشت تهران و همین طور بحث اعتبارات تدابیر جدی اتخاذ شود. پس درخواست ما از استاندار تهران نیز این است که نامه ای در تأیید این نامه به نمایندگان مجلس نگارش شود که وجود این مشکلات مورد تاکید قرار گیرد.1400/10/26
12:27:55
5.0 / 5
1003
تگهای خبر: بیمار , بیماری , پزشك , سلامت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۵
اسنک در خانه
اسنک snacu.ir