مخمصه امیکرون

مخمصه امیکرون

اسنک: «اُمیکرون» به ایران هم رسید؛ سویه ای که قدرت انتقالش بیش از دو تا سه برابر «دلتا» عنوان و اعلام شده که تنها ظرف 17 روز می تواند کل کشور را گرفتار کند. حالا کمیته علمی کشوری کرونا خواهان بازگشت جدی محدودیت های کرونائی شده و تاکید دارد که برای پیش گیری از بروز موج ششم، حالا وقت اقدام است و دیر بجنبیم، نقشه زرد و آبی کشور سراسر قرمز خواهد شد.به گزارش اسنک به نقل از ایسنا، شناسایی یک مورد قطعی مبتلاشدن به نوع اُمیکرون بیماری کووید ۱۹ در کشور که برمبنای طبقه بندی سازمان جهانی بهداشت، بعنوان واریانت نگران کننده در کنار بتا، گاما و دلتا قرار دارد، نشان داد که با وجود شرایط نزولی بیماری، کاهش بستری و مرگ های ناشی از کرونا و پاک شدن نقشه کرونائی کشور از رنگ های قرمز و نارنجی، خطر طغیان مجدد پاندمی قرن همچنان بیخ گوش مان است و ممکنست تنها با گذشت چند روز شاهد پیک ششم بیماری آن هم با سویه ای باشیم که بگفته متخصصین می تواند طی ۱۷ روز همه چیز را زیر و رو کرده و با هجومی سهمگین شرایط کنترل شده بیماری در کشور را به آشوب بکشاند.
جزئیات شناسایی یک مورد اُمیکرون مثبت
روز گذشته، یکشنبه ۲۸ آذر ماه ۱۴۰۰، در جلسه اضطراری ستاد کرونای وزارت بهداشت که با حضور دکتر بهرام عین اللهی - وزیر بهداشت، در محل وزارت بهداشت برگزار شد، مشاهده یک مورد سویه اُمیکرون کرونا در ایران تایید شد و وزارت بهداشت رسما شناسایی یک مورد قطعی مبتلاشدن به کرونا با سویه اُمیکرون در تهران را تائید کرد. دکتر محمد مهدی گویا- رئیس مرکز مدیریت بیماریهای واگیر وزارت بهداشت، درباره جزییات شناسایی این مورد مبتلاشدن به کرونای نوع اُمیکرون، اظهار داشت که «این مورد مربوط به آقایی بوده که به یکی از کشورهای همسایه مسافرت داشته و در آن کشور علایم بیماری برایش شروع شده و بعد هم وارد کشور شده است.»

وی با اعلان اینکه این مورد را در تهران شناسایی کردیم و حال عمومی بیمار نیز خوب است، اعلام نمود که « یک یا دو مورد هم مشکوک داریم که درحال بررسی هستند. بمحض این که جواب آزمایش های قطعی آنها مشخص شود، آنرا اعلام خواهیم کرد.»
باید توجه کرد که یکی از مواردی که از شروع شیوع اُمیکرون در جهان عنوان شد، تجهیزات شناسایی آن و نیاز به کیت های ویژه ای برای تشخیص این سویه بود. موضوعی که باتوجه به گسترش اُمیکرون در کشورهای همسایه ایران، در کشور اهمیتی بیش از پیش پیدا کرد و روز گذشته نیز نخستین مورد واریانت امیکرون به روش توالی یابی در انستیتو پاستور ایران مورد تایید قرار گرفت. در عین حال در حوزه امکانات تشخیصی موجود در کشور برای شناسایی موارد بیشتر احتمالی اُمیکرون، دکتر علیرضا بیگلری- رئیس انستیتو پاستور ایران اعلام نمود که «آزمایشگاه مرجع کووید ۱۹ در انستیتو پاستور ایران کیت ویژه تشخیصی این واریانت را طراحی و در میان برخی از آزمایشگاه های منتخب شبکه ملی آزمایشگاه های کووید ۱۹ کشور که شامل بیش از ۵۰۰ آزمایشگاه است، توزیع کرده است.»


در هر حال، ورود سویه اُمیکرون کرونا به کشور چندان دور از انتظار نبود و قبل از این هم اعلام شده بود که این سویه که از آفریقای جنوبی سربر آورد و سپس اروپا را درنوردید و به سرعت در کشورهای همسایه ایران نیز شناسایی شد، دیر یا زود وارد کشورمان می شود و باید مراقب باشیم. هم اکنون نیز طبق آخرین اطلاعات اعلام شده، اُمیکرون که گفته می شود، شاید تلفیقی از یک ویروس سرماخوردگی و دلتا باشد، در بیش از ۸۹ کشور جهان شناسایی شده و می تازد. آخرین مطالعات انجام شده بر روی اُمیکرون، نشان میدهد که یک نفر مبتلا به سویه اُمیکرون، به آسانی می تواند ۲.۵ تا ۳ نفر را درگیر کند.

در عین حال دکتر کمال حیدری- معاون بهداشت وزارت بهداشت اعلام نموده است که اطلاعات در مورد امیکرون جدید است و قدرت سرایت آن به روایتی ۳ و به روایتی دیگر ۵ برابر سویه دلتا است؛ اما تا حالا اطلاعات می گویند که بیماری زایی و کشندگی این جهش کمتر از نوع قبلی است اما سرعت انتشار بیشتری دارد.
احتمال تغییر رفتار اُمیکرون
در عین حال هرچند که تا کنون تعداد افرادی که در دنیا با سویه اُمیکرون درگیر و وارد بخش مراقبت های ویژه شده و نیاز به اکسیژن درمانی پیشرفته داشته اند، خیلی کم بوده و گفته می شود که این ویروس عمدتاً سنین پایین را درگیر می کند، اما بگفته دکتر مجید مختاری- عضو کمیته علمی کشوری کرونا، "ممکن است رفتار اُمیکرون تغییر کند؛ آمار جهانی نشان می دهد، کشندگی اُمیکرون و نیاز به بستری و اکسیژن در سویه امیکرون در کشورهای آفریقایی بسیار کمتر بوده، اما این رفتار در لندن مشابه آفریقای جنوبی نیست و در انگلستان می بینیم که تعداد بیشتری با ابتلای به این سویه بستری می شوند. بدین سبب هرچند که اُمیکرون حالا در سنین پایین تر دیده می شود، اما اگر تغییر رفتار دهد، ممکنست در سنین بالا هم مشکل ساز شود. "
فرصت طلایی ۱۷ روزهخطر بیخ گوش نقشه آبی کشور
در عین حال برمبنای اظهارنظرهای متخصصان حوزه سلامت، آنچه مسلم است این است که گیرندگی اُمیکرون دو تا سه برابر بیش از دلتاست و دو برابر شدن آن در جامعه فقط ۲.۵ روز طول می کشد. بطوریکه اگر ویروس دلتا طی ۱۰۰ روز توانست به ویروس غالب بدل شود، اُمیکرون تنها به ۱۷ روز زمان نیاز دارد تا بر کشورمان غلبه کرده و کنترل و مدیریت بیماری در کشور را در هم شکند و باردیگر آمار ابتلا، بستری و مرگ را به آمار وحشتناکی که در بهار و تابستان امسال شاهد بودیم، نزدیک کند؛ بطوریکه به گفته، دکتر پیام طبرسی- عضو کمیته کشور کرونا، اُمیکرون می تواند طی ۱۷ روز تبدیل به سوش غالب شود که این سرعت درباره دلتا ۱۰۰ روز بوده است.

وی همین طور با تاکید بر این که خطر اُمیکرون جدی است، اعلام نمود که علاوه بر رعایت پروتکلهای بهداشتی، باید محدودیت ها بازگردند، افراد نیز واکسیناسیون شان را کامل کرده و دز بوستر را هم دریافت نمایند. برای اینکه در غیر این صورت ممکنست دو تا سه هفته دیگر درگیر موج جدیدی با سویه اُمیکرون شویم و نقشه آبی کشور ممکنست بلافاصله به یک نقشه قرمز تبدیل گردد. بدین سبب اگر می خواهیم برای مقابله با اُمیکرون کاری نماییم، الان وقتش است.
۴ سفارش کمیته علمی برای مقابله با اُمیکرونقرنطینه و محدودیت ها را بازگردانید
بر همین اساس هم جلسه روز گذشته کمیته علمی کشوری مقابله با کرونا، بر محوریت هشدار و سفارش درباره اُمیکرون برگزار و اعلام گردید که نامه ای از کمیته علمی به ستاد ملی کرونا ارسال می شود تا بر بازگشت محدودیت ها تاکید شود. دراین زمینه دکتر حمیدرضا جماعتی- خواهان بازگشت قرنطینه و محدودیت های کرونائی شد و اظهار داشت: «توصیه ما این است که قرنطینه ها را باردیگر و حداقل برای چهار هفته بازگردانیم و اجرا نماییم. برای اینکه اگر قرار باشد پیکی با امیکرون در کشور ایجاد شود، باتوجه زمان شیوع تندی که ویروس دارد، احتمال دارد که طی چند هفته آتی ما نیز شاهد این پیک باشیم. بنابراین قرنطینه ها درباره مدارس، دانشگاه ها، کنسرت ها، ورزشگاه ها، رستوران ها و مجامعی که بیش از ۱۰ نفر در آنجا هستند، حتما انجام و این محدودیت ها اعمال شود.»
لزوم تکمیل واکسیناسیون مقابل کرونااقدام برای واکسیناسیون زیر ۱۲ ساله ها
وی همین طور اظهار داشت: «نکته مهم دیگر بحث واکسیناسیون است. کسانی که دز اول واکسن کرونا را تزریق کردند، حتما برای تزریق دز دوم مراجعه کنند، کسانی که دو دز را تزریق کردند، برمبنای ابلاغی که معاونت بهداشت وزارت بهداشت داده است، دز بوستر را حتما تزریق کنند و همین طور تاکید می نماییم که نوجوانان و افراد ۱۲ تا ۱۸ سال هم واکسیناسیون شان را انجام دهند. در عین حال کمیته علمی اعتقاد دارد که واکسیناسیون افراد ۷ تا ۱۱ سال را هم شروع نماییم.»

جماعتی همین طور بر لزوم واکسیناسیون افراد پرخطر مقابل آنفلوآنزا اصرار کرد و اظهار داشت: « برای اینکه خیلی از موارد بیماریهای تنفسی شدید را در بیمارستان داریم که به وسیله آنفلوآنزا در افراد پرخطر ایجاد شدند.»
اورژانسی عمل شودمحدودیت ها را برنداریم
در عین حال دکتر پیام طبرسی- عضو کمیته علمی کشوری مقابله با کرونا در گفت و گو با ایسنا، درباره وضعیت کلی کرونا در کشور به ایسنا اظهار داشت: « هم اکنون کرونا در کشور نسبتا کنترل شده است و در همه استانها میزان مبتلاشدن و مرگ ومیر رو به کاهش است و خوشبختانه شهر قرمز نداریم، اما چیزی که هم اکنون تهدیدکننده است، سویه اُمیکرون است.»

وی اضافه کرد: «در حال حاضر بحث کنترل مسافرت ها بسیار حائز اهمیت می باشد، اما با اهمیت تر از آن، این است که در داخل کشور هم محدودیت ها را برنداریم. در کمیته علمی کرونا عمدتاً روی این مساله بحث کرده ایم که بازگشایی مراسم فرهنگی و هنری مانند کنسرت ها و... مراسماتی که اعلام می شود که مقرر است در بعضی هتل ها در شب یلدا برگزار شود، بازگشایی مجامع مختلف و... باتوجه به اخباری که از وضعیت اُمیکرون در کشورهای دیگر رسیده که ظرف ۱۷ روز تبدیل به سویه غالب شده، باید مورد تجدید نظر قرار گیرد. بدین سبب باید بصورت اورژانسی جلوی این اقدامات گرفته شود.»

طبرسی با بر این که خود مردم نیز باید همکاری کنند؛ چونکه با زور نمی توان چیزی را به مردم تحمیل کرد، به ایسنا اظهار داشت: « باید توجه کرد که هم اکنون در دنیا وضعیت کرونا، در وضعیت شکننده و خطرناکی قرار دارد و ما هم مانند سایر کشورهای دنیا هستیم و باید بسیار مراقبت نماییم. سامانه هوشمندسازی محدودیت ها هم اصلا شروع به کار نکرد و باید جزییات آن از وزارت کشور پرسیده شود.»
"یلدا"؛ کانون بالقوه پخش اُمیکرون
وی درباره محدودیت ها و اقدامات پیشگیرانه ای که باید برای مراسم شب یلدا باتوجه به شناسایی یک مورد سویه امیکرون در کشور و قدرت بالای شیوع این سویه، صورت گیرد، اظهار داشت: در شب یلدا حتما مردم از دورهمی اجتناب کنند، در منازل خودشان بمانند و از مهمانی رفتن یا مهمانی دادن پرهیز کنند. برای اینکه باتوجه به سویه امیکرون امکان دارد، شب یلدا به کانونی برای پخش بیماری با سویه امیکرون در کشور تبدیل گردد که البته امیدواریم این اتفاق رخ ندهد.

منبع:

1400/09/29
10:06:55
5.0 / 5
1040
تگهای خبر: بیمار , بیماری , سازمان , سلامت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
اسنک در خانه
اسنک snacu.ir