عضو اتاق بازرگانی تهران:

۲۰ درصد دارو از ایران قاچاق می شود!

۲۰ درصد دارو از ایران قاچاق می شود!

به گزارش اسنک عضو هیئت رییسه اتاق بازرگانی تهران می گوید با حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی، بخش مهمی از قاچاق معکوس دارو از ایران متوقف خواهد شد.


ناصر ریاحی در گفت و گو با ایسنا، اظهار نمود: در ارتباط با حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی دارو، باید برای مردم شفاف کرد که این حوزه با مرغ و تخم مرغ متفاوت می باشد. یعنی قیمت نهایی دارو که به دست مصرف کننده می رسد بر مبنای سهمی تعیین می شود که بیمه ها پرداخت می کنند و بدین سان با حذف این ارز، بحث بر سر این خواهد بود که سهم بیمه ها چقدر است و چه میزان بودجه در اختیار آنها قرار دارد.
به گفته ی ایشان، برای برخی بیماریهای خاص، حتی داروهای وارداتی هم در تمام این سال ها با قیمتی ثابت به دست مصرف کننده رسیده است؛ یعنی با افزایش قیمت یا گران شدن دلار، بیمه سهم بیشتری را تقبل کرده و مصرف کننده تغییر قیمتی را تجربه نکرده است.
عضو اتاق بازرگانی تهران با اعلان اینکه میتوان مکانیزم مشابهی را هم برای حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی در نظر گرفت، توضیح داد: ما برنامه هایی را دراین زمینه عرضه کرده ایم که محوریت ارز دولتی را کنار می گذارد و با پرداخت مابه التفاوت ها به بیمه و سپس از راه بیمه به مردم، عملا فشاری به مصرف کننده نهایی وارد نمی گردد.
ریاحی اشاره کرد: هم اکنون که بنا شده تخصیص ارز ۴۲۰۰ تومانی تا آخر سال جاری ادامه یابد، بنا بر این در صورتیکه مواد اولیه رشد قیمت نداشته باشد، قیمت دارو هم افزایش نخواهد یافت. ما معتقدیم حتی در صورت حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی هم قیمت دارو بالا نخواهد رفت.
وی با اعلان اینکه براوردها از قاچاق معکوس داروهای وارداتی و تولیدی ایران به خارج از کشور حکایت دارند، اشاره کرد: در بعضی گزارش ها سهم این مورد از کل داروهای کشور حتی به ۲۰ درصد هم می رسد که بخش مهمی از آن به سبب ارز ارزان نرخ دولتی به وجود آمده که در صورت حذف این ارز بخش مهمی از این دارو به چرخه مصرفی کشور باز می گردد که خود جنبه مثبتی خواهد بود. در کنار آن در صورت افزایش سهم بیمه ها و پرداخت مابه التفاوت از جانب آنها، باز هم فشاری به اقشار مختلف جامعه وارد نمی گردد و تنها راه رانت و عدم شفافیت بسته می شود.
عضو اتاق بازرگانی تهران در پاسخ به سوالی درباره احتمال تولید دارو اختصاصی کرونا در ایران هم اظهار داشت: داروی اختصاصی این ویروس که از جانب یک یا دو شرکت معرفی شده و حتی تاییدیه هایی هم در اروپا و آمریکا هم دریافت کرده فعلاً در بازار جهانی مطرح است. یکی از این شرکت ها اعلام نموده که برای اهداف بشردوستانه محدودیتی برای تولید جهانی آن وضع نخواهد کرد و بنا بر این مواد اولیه آن هم در چین درحال تولید شدن است. در صورت دریافت این مواد اولیه و فراهم کردن مقدمات تولید، شرکتهای ایرانی هم می توانند در این عرصه فعال شوند؛ هرچند فعلاً خبر قطعی دراین زمینه وجود ندارد.
منبع:

1400/08/28
13:59:18
5.0 / 5
1432
تگهای خبر: برنامه , بیمار , بیماری , بیمه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۵
اسنک در خانه
اسنک snacu.ir