محققان ژاپنی می گویند؛

سویا مانع از التهاب مجاری تنفسی در بیماری آسم می شود

سویا مانع از التهاب مجاری تنفسی در بیماری آسم می شود

اسنک: پژوهشگران در یک مدل حیوانی نشان داده اند که ImmuBalance، محصول تخمیر شده سویا، در توقف التهاب مجاری هوایی ناشی از بیماری آسم موثر است.به گزارش اسنک به نقل از مهر به نقل از ساینس دیلی، نتایج نشان داد این محصول سویا سبب کاهش حضور ائوزینوفیل ها در مایع لاواژ برونکوآلوئولار، کاهش تولید مخاط در ریه، و توقف پروتئین هایی که التهاب ائوزینوفیلیک را القا می کنند، می شود.
آسم برونشیتی به سبب التهاب مزمن راه هوایی علائمی مانند خس خس سینه و سرفه ایجاد می کند، اما هیچ درمان اساسی برای آن وجود ندارد. حالا یک مطالعه جدید نشان میدهد که یک محصول تخمیر شده سویا به نام ImmuBalance التهاب راه هوایی را در مدلهای حیوانی مبتلا به آسم متوقف می کند.
محققان دانشکده پزشکی دانشگاه اوزاکا سیتی ژاپن دریافته اند که در یک گروه از موش های آزمایشگاهی مبتلا به آسم تحت درمان با ImmuBalance، گلبول های سفید خون در رابطه با آسم به نام ائوزینوفیل بطور قابل توجهی در مایع لاواژ برونکوآلوئولار (BALF) کم شد. همچنین، علاوه بر کاهش التهاب و مخاط در اطراف نایژه ها، این تیم به سرکوب پروتئین هایی پی بردند که التهاب ائوزینوفیلیک را القا می کنند.
«هیداکی کادوتانی»، سرپرست تیم تحقیق، توضیح داد: «ارتباط بین مصرف سویا و بیماریهای آلرژیک در گذشته بصورت اپیدمیولوژیک گزارش شده است.»
به گفته پژوهشگران، «طبق گزارشات، عدم تعادل در میکروبیوم های روده ممکنست در سیستم ایمنی و بروز بیماریهای آلرژیک دخیل باشد و فیبرهای تخمیر شده غذایی، مانند آنچه در سویا یافت می شود، ممکنست اثرات مفیدی در نمونه های آسم آلرژیک داشته باشد.»
در این مطالعه، اثرات چنین عدم تعادلی بر آسم با دادن خوراک غنی شده با ImmuBalance به موش های مبتلا به آسم مورد بررسی قرار گرفت. در گروه تحت درمان با ImmuBalance، تعداد ائوزینوفیل ها در BALF بطور قابل توجهی کم شد و التهاب اطراف نایژه ها و تولید مخاط در غشای مجاری تنفسی متوقف گردید.
محققان معتقدند مصرف محصولات تخمیرشده سویا باید بعنوان یک شیوه مقابله ای با عوارض جانبی بیماری آسم سفارش شود.


منبع:

1400/08/19
12:31:06
5.0 / 5
903
تگهای خبر: بیمار , بیماری , پروتئین , پزشك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۱
اسنک در خانه
اسنک snacu.ir