ساخت دستگاهی برای كنترل رشد تومور مغزی در ایران

ساخت دستگاهی برای كنترل رشد تومور مغزی در ایران

اسنك: تعدادی از محققان دستگاهی برای كنترل رشد تومورهای مغزی طراحی كردند كه این پژوهشگران با كمك این دستگاه بوسیله میدان الكتریكی كه ایجاد می كند، چالش های درمان این نوع تومورها را كاهش دادند.


به گزارش اسنک به نقل از ایسنا، علیرضا مجیدانصاری، مجری این طرح پژوهشی با اعلان اینکه طراحی این دستگاه با همکاری محققانی از دانشگاه های صنعتی شریف، تهران و پژوهشکده سرطان معتمد جهاد دانشگاهی صورت گرفت، اظهار نمود: ساخت دستگاه کنترل رشد تومور مغزی بر پایه میدان های الکتریکی کاری است که نتیجه تحقیقات و کارهای چند ساله این تیم است. این دستگاه بعنوان ابزاری برای درمان تومورهای مغزی به کار می آید. فناوری ساخت آن نیز متعلق به شرکتی از رژیم اشغالگر قدس بود که به امریکا و شرکت های اروپایی خدمات خودرا ارائه می دهد. البته این دستگاه به بیماران اجاره داده می‎شود.
وی با اعلان اینکه هم اکنون این دستگاه را باز طراحی کردیم و نمونه آزمایشگاهی آنرا با موفقیت ساختیم، افزود: درمان تومورهای مغزی مشکلات زیادی دارد که از آن جمله می توان عدم امکان جراحی برای این نوع از تومورها و دارورسانی به مغز اشاره کرد؛ چونکه سد مغزی و نخاعی به هر دارویی اجازه ورود نمی دهد و از طرف دیگر رادیوتراپی مغز نیز به سبب سیستم و ساختار آن دشوار است.
انصاری درباره نحوه عملکرد این دستگاه، بیان کرد: به کمک این دستگاه میدان الکتریکی ضعیفی با کارگذاری دقیق الکترودهایی روی سر در مغز ایجاد می شود. این میدان روند تولید سلول های توموری را که با سرعت در حال تقسیم هستند، مختل می کند. پس توقف تقسیم سلول رخ می دهد و سلول از بین می رود.
ایشان سپس اضافه کرد: این دستگاه از اطلاعات ام آر آی و سی تی اسکن بیمار بهره می برد و ابعاد تومور و محل قرار گرفتن آنرا دقیق مشخص می کند. سپس با این اطلاعات دقیق میدان الکتریکی اعمال می شود. البته این دستگاه نسبت به نمونه خارجی خود تفاوت هایی دارد. در نمونه خارجی با قرارگیری الکترودها روی پوست سر حساسیت هایی برای بیمار ایجاد می شد که در نمونه ایرانی این مشکل رفع شده است. برای این هدف نیز پژوهشگران کشور از فناوری نانو استفاده کردند.
پژوهشگران با کمک این دستگاه طول عمر بیماران را می افزایند. البته پاسخ در بیماران مختلف متفاوت می باشد. در بعضی بیماران با استفاده چند ماهه تومور از بین می رود، اما در بعضی دیگر خصوصا افرادی که با عود مجدد بیماری مواجه بوداند، پیشنهاد می شود استفاده از دستگاه را ادامه دهند.
برمبنای اعلام معاونت علمی ریاست جمهوری، پژوهشگران کشور برای توسعه این طرح از حمایت های مرکز فناوری های همگرا معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری برخوردار شدند.1399/04/24
14:04:33
5.0 / 5
1998
تگهای خبر: بیمار , بیماری , پوست , خدمات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۱
اسنک در خانه
اسنک snacu.ir