در گفت وگو با اسنك اعلام شد

بررسی اولویت های تزریق دز سوم واکسن کرونا

بررسی اولویت های تزریق دز سوم واکسن کرونا

رئیس اداره بیماریهای قابل پیشگیری با واکسن وزارت بهداشت توضیخاتی درباره روند واکسیناسیون کرونا در کشور ارائه کرد و اظهار داشت: افرادی که دو دُز واکسن تزریق کردند با مراجعه به سامانه vcr.salamat.gov.ir/fa داده ها را وارد می کنند و کارت واکسن برایشان اینترنتی صادر می شود؛ باتوجه به مسائلی که پیرامون هوشمندسازی کنترل کرونا مطرح می شود اساسا در ایام نزدیک مشکلات احتمالی سامانه رفع می شود.


دکتر سید محسن زهرایی در گفت و گو با ایسنا، با اشاره به این که تا حالا نزدیک به 52 میلیون دوز واکسن کرونا در کشور تزریق شده است، اظهار داشت: از تعداد یاد شده قریب بیش از 36 میلیون نفر دوز اول واکسن و بیش از ۱۵.۵ میلیون نفر هم دوز دوم را دریافت نمودند و واکسیناسیون آنها کامل شده است و بر این اساس حدود ۱۹ درصد جامعه کاملا با واکسن ایمن شدند و حدود ۶۰ درصد از کل جمعیت هم حداقل یک نوبت واکسن دریافت نمودند.
واکسیناسیون و حفاظت از کودکان مقابل فلج اطفال و سرخک طی 30 سال گذشتهوی اضافه کرد: به جهت اینکه در واکسیناسیون اهدافمان محقق شود باید مشارکت مردم را داشته باشیم. ما در واکسیناسیون فلج اطفال و سرخک هم اگر مشارکت خانواده ها و جامعه را نداشتیم پوشش واکسیناسیون کامل نمی شد و نمی توانستیم جلوی ورود این ویروس ها به کشور را بگیریم و چیزی که بچه های ما را در ۳۰ سال قبل از فلج اطفال حفظ نموده است، پوشش کامل واکسیناسیون بوده است. در مورد کووید۱۹ هم مانند سایر بیماریهای قابل پیشگیری با واکسن چنین چیزی صدق می کند. تجربه کشورهای دیگر که جلوتر از ما توانستند درصد بالایی از جامعه خودرا واکسینه کنند نشان میدهد که اگر بعد از واکسیناسیون هم درگیر موج های بیماری کرونا شدند، عمده افرادی که واکسن نزده بودند گرفتار بیماری سخت شدند.
او افزود: طبیعتا واکسن ها برمبنای اثربخشی خود نیز می توانند تاثیر متفاوتی روی بروز و شیوع بیماری در جامعه داشته باشند. اگر واکسنی داشته باشیم که یک یا دو دوز تزریق آن بتواند ایمنی طولانی ۱۰ یا ۲۰ ساله بوجود آورد، پروتکلهای واکسیناسیون آن با واکسنی که بتواند فرضا یک سال ایمنی بوجود آورد متفاوت می باشد یا واکسنی که بتواند تا ۹۰ درصد ایمنی بوجود آورد با واکسنی که ۷۰ درصد ایمنی ایجاد می کند، متفاوت می باشد. بدین سبب استراتژی ها متفاوت است؛ اما در هر حال باید تلاش نماییم همه افراد جامعه تحت پوشش واکسیناسیون قرار گیرند.
سرعت واکسیناسیون کرونا در کشور تابع سرعت تامین واکسنرییس اداره بیماریهای قابل پیشگیری با واکسن وزارت بهداشت درباره روند واکسیناسیون کرونا در ایران، اشاره کرد: تا حالا میزان تزریق واکسن به افراد تابعی از سرعت تامین واکسن بوده است؛ بطوریکه طی ۷ ماهی که واکسیناسیون شروع شده است هر زمان واردات و تامین واکسن سرعت خوبی داشته، سرعت واکسیناسیون هم افزوده شد.
زهرایی اشاره کرد: طی مدت اخیر هم با افزایش واردات سرعت واکسیناسیون به خوبی افزایش داشته است؛ به گونه ای که به تزریق روزانه یک میلیون و ۳۰۰ هزار دوز هم رسیدیم. اما تجربه سایر کشورها به ما نشان میدهد که این روند تا زمانی جلو می رود اما پس از آن که تعداد قابل توجهی واکسینه شدند، یک جایی سرعت واکسن تابع تقاضای مردم می شود. یعنی ممکن است در هفته های آتی و آبان ماه با وجود این که واکسن در اختیار داریم ولی مراکز تزریق خلوت شوند و این جا است که نقش آگاهی رسانی و رسانه مشخص می شود تا با اطلاع رسانی صحیح افراد تشویق به تزریق واکسن شوند.
استقبال 85 درصدی مردم از برنامه واکسیناسیون کروناوی با اشاره به انجام یک مطالعه در وزارت بهداشت، اشاره کرد: بنظر می رسد حدود ۸۵ درصد مردم از برنامه واکسیناسیون استقبال خواهند کرد؛ ولی ۱۵ درصد همچنان تردید دارند و باید تلاش نماییم این گروه را به سمت تزریق واکسن سوق دهیم؛ اما خب ممکنست درصد اندکی باقی بمانند که بازهم علاقه ای به دریافت واکسن نداشته باشند ولی تعداد این افراد اندک است.
ایمنی زایی واکسنهای کرونا تا چه زمانی ماندگار است؟زهرایی با اعلان اینکه مدت زمان زیادی از شیوع بیماری کووید۱۹ در کشور نگذشته است، اشاره کرد: واکسن ها به تدریج به بازار آمدند ولی هنوز زمان چندانی از در اختیار قرار گرفتن واکسن ها نمی گذرد، پس درباره مدت زمان ایمنی زایی آنها باید منتظر اطلاعات جدیدتر باشیم. طبیعتا شاخصهای مختلفی دراین زمینه مطرح است که یکی از آنها می تواند این باشد که بعد از تزریق واکسن سطح ایمنی بدن چقدر بالا می ماند؟ سازمان بهداشت جهانی اعلام نموده است افرادی که به کرونا مبتلا شوند بطور معمول تا ۶ ماه در مقابل مبتلاشدن به فرم های شدید حفاظت نسبی دارند. در مورد واکسن ها هم این تصور وجود دارد و حداقل ۶ تا ۸ ماه در مقابل مبتلاشدن به فرم های شدید ایمنی ایجاد می کنند؛ در نتیجه کشورهایی که برنامه تزریق دوز سوم را دارند برای بالای ۶ ماه برنامه ریزی می کنند.
آیا همه افراد باید دُز یادآور را تزریق کنند؟وی اضافه کرد: البته هیچ اطلاعات علمی فعلا از این مساله پشتیبانی نمی کند که همه مردم باید نوبت یادآور واکسن را دریافت نمایند و کشورهایی که در حوزه تزریق دوز سوم برنامه ریزی می کنند فعلا به گروه های خاص مثل افراد گرفتار نقص سیستم ایمنی، کادر درمان و... فکر می کنند. در کشور خودمان نیز درحال بررسی این مساله در کمیته فنی واکسیناسیون کشوری کووید۱۹ هستیم و احیانا تعریف گروه برای دوز یادآور در حال انجام است و احتمالا از نیمه مهرماه این گروه تعیین شوند که اولویت دریافت کنندگان دوز یادآور سوم مشخص شود.
واکسنهای خوبی در کشور تامین شده استزهرایی با تاکید بر این که بهترین واکسن، واکسنی است که در اختیارمان باشد، اظهار نمود: خوشبختانه واکسن های خوبی در کشور تامین شده است و این مسیر ادامه دارد اما در مورد این که مقرر است واکسن های دیگری به سبد واکسیناسیون اضافه شود یا خیر، ان شاءلله دستورالعمل های تزریق هم متعاقبا اعلام می شود.
واکسیناسیون 15 تا 18 سالاهمیت رعایت موارد بهداشتی با وجود تزریق دو دُز واکسنوی اضافه کرد: درباره تزریق واکسن به افراد زیر ۱۸ سال نیز به تدریج مستندات بیشتری از واکسن ها اعلام می شود و تاییدیه های بیشتری را دریافت می کنند. هم اکنون برنامه واکسیناسیون ما گروه سنی ۱۵ تا ۱۸ سال را هم تحت پوشش برده است تا با ایمنی زایی بالاتر، خانواده ها فرزندان خودرا با آسودگی خاطر به مدرسه بفرستند. برای تزریق واکسن به گروه سنی پایین تر هم در زمان مقرر اطلاع رسانی صورت خواهد گرفت. البته فعلا حتی با تزریق دو دوز واکسن هم همچنان باید تمام مراقبت های بهداشتی فردی صورت گیرد تا آن زمان که به نقطه ای برسیم که محدودیت ها کاسته شود.
همزمانی تزریق واکسنهای کرونا و آنفلوآنزا؛ آری یا خیر؟زهرایی درباره تزریق هم زمان یا با فاصله زمانی کم واکسن آنفلوآنزا و کرونا، اظهار داشت: نزدیکی و حتی هم زمانی تزریق این دو واکسن مشکلی ندارد. البته سفارش می نماییم اگر تعجیلی در تزریق واکسن ندارند حدودا دو هفته بین تزریق دو واکسن فاصله قائل شوند تا عوارض احتمالی تزریق واکسن مثل تب و بدن درد و... تداخل نکند، اما از جهت علمی همزمانی تزریق دو واکسن مانعی ندارد.
او درباره تزریق واکسن به معلولان در منازل آنها، اظهار داشت: این کار هم در آینده نزدیک صورت خواهد گرفت اما هدف این است که سطح سلامت عمومی را افزایش دهیم و اگر بتوانیم عموم جامعه همچون افرادی که به معلولین خدمت می دهند و یا فرد در تماس با او را واکسینه نماییم خود به خود فرد معلول هم در معرض خطر بیماری نخواهد بود و بنظر می رسد این کار منطقی تر باشد تا جمعیت کثیری از عموم مردم واکسینه شوند. طبیعتا وقتی به درصد مناسبی رسیدیم باید به دنبال لکه گیری جا ماندگان همچون افرادی که نمی توانند از منزل بیرون بروند برویم.
لزوم ثبت اطلاعات واکسیناسیون افراد در سامانه های الکترونیک سلامتوی درباب کارتهای دیجیتال واکسن کرونا، بیان کرد: تمام واکسیناسیون و سوابق آن باید در سامانه الکترونیک سلامت درج شود و افراد در سامانه ها ثبت می شوند و این که هرکس یک برگه بیاورد که واکسن زده ملاک نیست، ملاک اصلی سامانه های الکترونیک سلامت است که اسامی افراد بعد از تزریق واکسن در آن ثبت می شود. الان حدود ۵۱ میلیون تزریق واکسن داشتیم و ممکنست در بعضی موارد معدود خطایی در ثبت داده ها رخ داده باشد که این موارد هم از مرکز مدیریت آمار و فناوری اطلاعات وزارت بهداشت با دانشگاه های علوم پزشکی پیگیری می شود که مشکل این افراد هم برطرف شود.
نحوه دریافت کارت دیجیتال واکسنوی افرود: افرادی که دو دوز واکسن تزریق کردند با مراجعه به سامانه vcr.salamat.gov.ir/fa داده ها را وارد می کنند و کارت واکسن برایشان اینترنتی صادر می شود. فعلا امکان صدور کارت دیجیتال انگلیسی زبان برای همه مسافران سفرهای خارجی فراهم است؛ ولی در مورد صدور کارت فارسی زبان سامانه درحال تکمیل است و مشکلات احتمالی به زودی رفع می شود. باتوجه به مسائلی که پیرامون هوشمندسازی کنترل کرونا مطرح می شود اساسا در ایام نزدیک مشکلات احتمالی سامانه رفع می شود.1400/07/07
10:08:01
5.0 / 5
1243
تگهای خبر: اینترنت , بدن , برنامه , بیمار
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۵
اسنک در خانه
اسنک snacu.ir