سخنگوی كمیسیون اصل نود مجلس مطرح كرد

لزوم ورود دادستانی به پروژه واکسیناسیون

لزوم ورود دادستانی به پروژه واکسیناسیون

سخنگوی کمیسیون اصل نود مجلس شورای اسلامی، تصریح کرد: ضروریست که نهادها و متصدیان حوزه امنیتی و قضایی کشور، سیاسی کاری عده ای که به دنبال منازعه بر سر قدرت و ثروت سبب اختلال در نظام سلامت و تأخیر در واکسیناسیون عمومی کرونا در کشور شدند را در ترازوی تحقیق و بازپرسی قرار دهند.


به گزارش اسنک به نقل از ایسنا، علی خضریان نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی در یادداشتی، نوشت:
« بر مبنای آمار رسمی، طی ۷ ماه گذشته تابحال ۴۹ میلیون دُز واکسن کرونا وارد کشور شده که بیشتر از ۳۷ میلیون و نیم دز آن به واکسن چینی سینوفارم اختصاص دارد و مابقی هم از سبد کواکس و سایر واکسن های روسی و... هستند. هفته آینده هم ۱۵ میلیون دز دیگر وارد کشور می شود؛ همینطور بنا بر آنچه اعلام شده در مهرماه سالجاری هم ۳۰ میلیون دز به واردات افزوده خواهد شد؛ علاوه بر این ها تا به امروز ۵ میلیون دز واکسن تولید داخل هم به دست وزارت بهداشت رسیده است.
گرچه افزایش تأمین و واردات واکسن و سرعت در این امر بخصوص در یک ماه اخیر و بعد از روی کار آمدن دولت سیزدهم، رکورد واکسیناسیون روزانه را شکسته و نوید پیروزی در مقابله با ویروس منحوس کرونا را می دهد اما همچنان آمار بالای مرگ ومیرهای ناشی از کرونا جای بسی تأسف و تأثر است و این سؤال را متبادر ذهن می کند که چرا در دولت قبل واکسیناسیون همگانی به تأخیر افتاد و اساساً بانیان و مقصران وضعیت کنونی کرونا در کشور چه کسانی اند؟
پیش از پاسخ به این سؤالات بایستی دانسته شود که دولت قبل که صرفا دولت وعده ها و مدعی بلد بودن زبان دنیا بود در تأمین واکسن مورد نیاز کشور به حدی بی رمق و ناکارآمد بود که تا چند وقت پیش، انبارهای ما خالی از واکسن بود.
همین روز گذشته بود که وزیر بهداشت کشور اظهار داشت: «وقتی دولت را تحویل گرفتیم اصلاً واکسن نداشتیم» آقای عین اللهی البته این را هم اضافه کرده که «از راه های مختلفی توانستیم واکسن وارد نماییم و «در حالی که ما به دنبال بارانی از واکسن بودیم به لطف خدا سیلی از واکسن به سمت کشور سرازیر شد.»
همگی بر این باوریم که سویه دلتای کروناویروس، عدم رعایت کامل پروتکلهای بهداشتی، تحریم های دارویی و... از علل تشدید مرگ و میرها می باشد؛ اما مسئله تأخیر در واکسیناسیون یکی از مهم ترین علل وضعیت بحرانی کرونا در کشور بوده است. ما در مقطعی (از زمستان سال قبل به بعد) می توانستیم از منابع مطمئن از روسیه و چین واکسن وارد نماییم ولی متاسفانه به دلایلی که به آن اشاره می شود این فرصت طلایی را از دست دادیم.
باآنکه امکان دارد گفته شود چین و روسیه در آن مقطع در ارسال واکسن به ایران بدقولی کردند اما حقیقت آن است که به دو دلیل در مبحث تأمین واکسن مورد نیاز کشور کوتاهی و کم کاری شد.
۱. دیپلماسی منفعل دولت روحانی ۲. سیاسی کردن واکسیناسیون از جانب برخی طیف های اصلاح طلب.
نکته مهم ماجرا این است که مورد اول یعنی «دیپلماسی منفعل دولت روحانی» تابعی از «واکسیناسیون» و یا همان سیاسی کردن واکسن بود. به بیان دیگر، واقعیاتی مانند سنگ اندازی و کارشکنی مسؤلان دولت روحانی در واردات واکسن از جانب بخش خصوصی و بی عملی وزارت بهداشت و وزارت امور خارجه و از دست دادن فرصت طلایی تأمین واکسن از چین و روسیه ماحصل سیاسی کاری جریان اصلاح طلب در داخل بود که امروز تلاش می کنند دست پیش را بگیرند که پس نیفتند!
رهبر معظم انقلاب ۱۹ دیماه ۹۹ در سخنرانی تلویزیونی فرمودند: «ورود واکسن آمریکایی و انگلیسی به کشور ممنوع می باشد.» و «[البته] از جاهای دیگر اگر بخواهند واکسن تهیه کنند ــ که جای مطمئنی باشد ــ هیچ اشکالی ندارد.»یکی از جاهای مطمئنی که در آن برهه مطرح بود واکسن های تولیدی چین (سینوفارم) و روسیه (اسپوتنیک) بود که در چندین کشور مانند امارات و ترکیه تزریق گسترده ای انجام شد و کشور هایی مانند آرژانتین، بولیوی، مجارستان، هند، ازبکستان، ونزوئلا و... هم همان واکسن ها را پیش خرید کردند.
اما در ایران عده ای از جانب سازمان نظام پزشکی (که شبیه یک سازمان سیاسی و در رأس و هرم آن چهره های اصلاح طلب نقش اساسی دارند) به علت مخالفت های جناحی با چین و روسیه، واکسن را سیاسی کردند و با اختلال در نظام سلامت و تأثیرگذاری بر تصمیم گیری ها در وزارت بهداشت و همینطور فضاسازی ضد شریکان استراتژیک جمهوری اسلامی، سبب اختلال در روند تأمین واکسن از چین و روسیه و در نهایت از دست رفتن این فرصت طلایی شدند.
همزمان با نامه ۹۸ نفر از اعضای مجمع عمومی سازمان نظام پزشکی کشور به روحانی (در بهمن ۹۹) در خصوص مخالفت با خرید واکسن روسی، عده ای در داخل که قبل از آن قرارداد ایران و چین را کاپیتولاسیون عنوان می کردند، ضد واکسن چینی موضع گیری کردند و همین فضاسازی ها سبب تردید در وزارت بهداشت و تردید در طرف های روسی و چینی شد.
وقتی که فرصت طلایی تأمین واکسن از دست رفت، ایمن سازی همگانی به تأخیر افتاد و شد آنچه نباید می شد. فروردین ماه همین سال جاری بود که روحانی به این فضاسازی ها واکنش نشان داد و اظهار داشت: «ظاهراً حافظه برخی ضعیف شده است... زمانی که به دنبال خرید واکسن از روسیه و چین بودیم، کسانی پشت تریبون اعلام نمودند که اگر از روسیه و یا چین واکسن بیاورید، این واکسن را نمی زنیم و حتی برخی تشکل های پزشکی نامه نوشتند که از روسیه و چین واکسن نیاورید، چون که خطرناک است!»
باآنکه واکسیناسیون سرعت یافته و بحمدلله کشور در راه رو به جلویی قرار گرفته است اما مرگ هر روزه هم وطنانمان (حتی یک ایرانی) موضوعی نیست که به آسانی از کنار آن بتوان عبور کرد. ازاین رو ضروری به نظر می آید نهادها و متصدیان حوزه امنیتی و قضایی کشور بخصوص دادستان محترم سیاسی کاری عده ای که به دنبال منازعه بر سر قدرت و ثروت سبب اختلال در نظام سلامت و تأخیر در واکسیناسیون عمومی کرونا در کشور شدند را در ترازوی تحقیق و بازپرسی قرار دهد»1400/06/20
21:39:51
5.0 / 5
1366
تگهای خبر: امنیت , پزشك , خرید , سازمان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
اسنک در خانه
اسنک snacu.ir