وزیر بهداشت خبر داد

افزایش واکسیناسیون کرونا به ۲ میلیون دز در روز

افزایش واکسیناسیون کرونا به ۲ میلیون دز در روز

به گزارش اسنک وزیر بهداشت ضمن اشاره به اقدامات انجام شده جهت تأمین واکسن کافی در کشور و همینطور تاکید بر دایر شدن دانشگاه ها از ۱۵مهرماه و حضور اساتید، در عین حال اظهار داشت: تلاش ما این است که روزانه یک و نیم تا دو میلیون دُز واکسن در کشور تزریق شود و از مرگ و میرهای بیشتر و بروز موجهای بعدی بیماری پیشگیری شود.


به گزارش اسنک به نقل از ایسنا، وزیر بهداشت امروز در حاشیه جلسه مشترک با اعضای هیات رییسه دانشگاه علوم پزشکی ایران، از روند واکسیناسیون دانشجویان این دانشگاه بازدید کرد.
به گزارش وبدا، دکتر بهرام عین اللهی در حاشیه این بازدید عنوان کرد: روند واکسیناسیون عمومی در کشور شتاب می گیرد و تلاش ما این است که روزانه یک و نیم تا دو میلیون دُز واکسن در کشور تزریق شود و از مرگ و میرهای بیشتر مردم، پیشگیری شود و با تسریع واکسیناسیون میتوان از موج های بعدی بیماری کرونا در کشور جلوگیری کرد.

وی اضافه کرد: هیچ محدودیتی در تخصیص واکسن کرونا به دانشگاه های علوم پزشکی نداریم اما نمی خواهیم که واکسن ها دپو و ذخیره شود. هر قدر که دانشگاه ها در این حوزه کار کنند و واکسیناسیون را به شکل کسترده تری انجام دهند، به آنها واکسن می دهیم ازاین رو سرعت توزیع واکسن بستگی به سرعت تزریق آن در دانشگاه های علوم پزشکی دارد. خوشبختانه در ایام اخیر مقدار قابل توجهی واکسن به کشور وارد شده و مقدار فراوانی واکسن در اختیار ما است و تلاش ما این است که واکسیناسیون به سرعت انجام و از مرگ و میرهای بیشتر جلوگیری شود.مشکلی برای تأمین دُز دوم واکسن های تزریق شده وجود ندارد چون مقدار واکسن تأمین شده، پاسخگوی تزریق برای دُز دوم هم است.

وزیر بهداشت خاطرنشان کرد: متاسفانه کرونا صدمات زیادی به همه حوزه ها همچون آموزش وارد کرد و آموزش به شکل مجازی بخصوص در رشته هایی که احتیاج به کار عملی دارد، دشوار است. رئیس جمهور و معاون اول رئیس جمهور تاکید دارند که دانشگاه ها سریعا بازگشایی شوند و لازمه بازگشایی دانشگاه ها، واکسیناسیون اساتید و دانشجویان است. حدودا بخش عمده واکسیناسیون اساتید انجام شده و از امروز واکسیناسیون دانشجویان هم در کشور شروع شده و هیچ محدودیتی در این حوزه نداریم. تمام مراکز ما، دانشجویان را واکسینه می کنند و دُز دوم آنها هم یک ماه آینده قابل تزریق است و بازگشایی دانشگاه ها را در اواسط مهرماه خواهیم داشت.

عین اللهی تصریح کرد: دانشجویان برای حضور در دانشگاه ها باید واکسینه شوند و کارت واکسن داشته باشند. برنامه ما این است که محدودیت ها همچون محدودیت های سفر و زیارت و... را با انجام واکسیناسیون به تدریج، برداریم البته همچنان باید شیوه نامه های بهداشتی و فاصله گذاری اجتماعی رعایت و از ماسک و مواد ضدعفونی کننده استفاده گردد اما با واکسیناسیون اصناف، میتوان محدودیت های مشاغل را برداشت تا شاهد شکوفایی وضعیت اقتصادی، رفاهی و اجتماعی مردم باشیم.

وی خاطرنشان کرد: همه واکسن های تزریق شده به دانشجویان در سامانه های وزارت بهداشت ثبت می شود و دانشجویان با داشتن کارت دانشجویی می توانند واکسینه شوند البته به سرعت، محدودیت های سنی در تزریق واکسن کرونا را بر می داریم که جزئیات آن از راه معاونت بهداشت وزارت بهداشت به اطلاع عموم می رسد.

وزیر بهداشت خاطرنشان کرد: از ۱۵ مهرماه کلاس های دانشگاه ها باید دایر شود و اساتید باید در دانشگاه ها حاضر شوند. حضور فراگیران و دانشجویان می توانند متفاوت باشد. بعنوان نمونه در مقاطع کارشناسی ارشد و دکترا که تعداد دانشجویان زیاد نیست، امکان دارد تمام دانشجویان بتوانند در کلاس ها حاضر شوند اما در بعضی رشته ها و مقاطع که تعداد دانشجویان زیاد است، دانشگاه ها می توانند به صورت ترکیبی، کلاس ها را برپا کنند که تعدادی به صورت حضوری و تعدادی هم به صورت مجازی، در کلاس شرکت ها کنند.

عین اللهی اظهار داشت: دانشجویان بر مبنای قرنطینه هوشمند، اگر بخواهند به صورت حضوری در کلاس های دانشگاه ها، حضور داشته باشند باید کارت واکسن داشته باشند. علاوه بر مراکز واکسیناسیون، هر دانشگاه، ارگان و نهادی که اعلام داوطلبی برای واکسیناسیون کند، به آنها اجازه می دهیم ازاین رو دانشگاه ها هم می توانند در این امر و در جهت واکسیناسیون دانشجویان کمک کنند.

وی خاطرنشان کرد: در بخشنامه ای به دانشگاه های علوم پزشکی سراسر کشور اعلام کردیم که تمام کارکنان وزارت بهداشت می توانند به صورت داوطلبانه در واکسیناسیون مشارکت کنند و این امر فقط محدود به کارکنان حوزه بهداشت نیست بلکه تمامی پرستاران، ماماها، پزشکان و سایر نیروها هم می توانند در این حرکت جهادی کمک کنند. ما در کنار تلاشهای پرارزش مدافعان سلامت، کمک به واکسیناسیون عمومی در کشور را مجاهدت می دانیم و همه مجاهدین واکسیناسیون می توانند داوطلبانه در این حرکت جهادی و انسان دوستانه مشارکت کنند.

وزیر بهداشت اضافه کرد: همواره شاهد حرکت های جهادی همچون کمک به مناطق محروم به صورت داوطلبانه بوده ایم و امروز از همه گروه های جهادی درخواست داریم که در مجاهدت واکسیناسیون مشارکت کنند تا به سرعت واکسیناسیون در کشور صورت گیرد.

رییس دانشگاه علوم پزشکی ایران هم اظهار داشت: در دانشگاه علوم پزشکی ایران، ۲۰۰ نفر از اعضای هیات علمی بعنوان همیاران واکسن، ثبت نام کرده اند که آنها را ساماندهی کرده ایم تا واکسیناسیون اساتید، دانشجویان و خانواده نظام سلامت را انجام دهند و در ادامه هم به صورت بازرس و هم واکسیناتور در مراکز واکسیناسیون به کار گرفته شوند. با یک نرم افزار، این ۲۰۰ نفر عضو هیات علمی را ساماندهی کرده ایم و امیدواریم که این تعداد به کل یک هزار عضو هیات علمی دانشگاه برسد.

دکتر جلیل کوهپایه زاده افزود: علاوه بر این، ۴۰۰ نفر از کارکنان دانشگاه علوم پزشکی ایران جهت کمک به واکسیناسیون، اعلام آمادگی کرده اند.
عین اللهی در حاشیه جلسه با رئیس و معاونان دانشگاه علوم پزشکی ایران در جمع خبرنگاران با اشاره به اینکه در این روزها که همه دل ها متوجه امام حسین(ع) است و مردم حاجات خویش را از ایشان می خواهند ما هم از اباعبدالله می خواهیم که ان شاالله کمک کنند تا مشکلات مردم بخصوص در حوزه سلامت رفع گردد، اظهار داشت: متاسفانه امروزه شاهد یک فاجعه هستیم و روزانه بیشتر از ۶۰۰ نفر از هموطنان عزیز ما به علت مبتلا شدن به کرونا جان خویش را از دست می دهند و خانواده های عزیزی داغدار می شوند و این مورد برای من و همکارانم یک واقعه تلخ است.

وی افزود: همه تلاش ما این است که بتوانیم از این بحران نجات پیدا نماییم، همپای تمام مردم و بیماران عزیز، همه کادر سلامت شبانه روزی برای عرضه خدمات در تلاش هستند و تمام امکانات وزارت بهداشت هم برای مهار بیماری بسیج شده است.

وزیر بهداشت با بیان اینکه کرونا در اولین مرحله بیماری خویش را به خوبی نشان نمی دهد و علائمی همچون سرماخوردگی دارد، تصریح کرد: من کرونا را به یک زلزله یا سیل تشبیه می کنم، هنگام وقوع زلزله امکان دارد تلفاتی ایجاد نشود. یا مشخص نباشد اما پس از آن خسارت هایی که به بار آمده خویش را نشان داده است.

عین اللهی خاطرنشان کرد: زمانی که ویروس کرونا وارد بدن می شود در بعضی افراد تمام سیستم ایمنی بدن را درگیر می کند. امکان دارد ویروس از بین برود اما عوارض پس از عفونت ویروس همراه فرد خواهد بود. حالا بیمارانی که در بخش مراقبت های ویژه بستری هستند به عوارض پس از بیماری ویروسی گرفتار شده اند.

وی با اشاره به اینکه فروکش کردن این بیماری حداقل چند هفته زمان لازم دارد، توضیح داد: ما تا امروز از کلمه مدافعان سلامت استفاده می کردیم اما امروز از لفظ دیگری بعنوان مجاهدین واکسیناسیون در کنار آن استفاده خواهم کرد؛ واکسیناسیون یکی از راهکارهای بزرگی است که می تواند همه گیری کرونا را کنترل کند. در تحقیقاتی که در دنیا انجام شده و ما هم در تجربیات خود کسب کرده ایم این مورد مشهود است که واکسیناسیون به سرعت از خیلی از موارد مرگ و میر جلوگیری خواهد نمود.

عین اللهی اضافه کرد: هرجایی از دنیا که واکسیناسیون انجام شده است، میزان مرگ و میر کاسته شده است. افرادی که واکسن تزریق می کنند به بیماری مبتلا می شوند اما در اکثر موارد شدت بیماری کاسته می شود، ازاین رو راهبرد اصلی وزارت بهداشت برای کنترل بیماری واکسیناسیون است.

وی با اشاره به اینکه متاسفانه وقتی که دولت را تحویل گرفتیم با کمبود واکسن مواجه شدیم، اظهار داشت: در همین راستا رئیس جمهور، معاون اول رئیس جمهور و وزرای ذیربط و وزارت بهداشت با تلاشی شبانه روزی برای تأمین واکسن اقدام نمودند و امروز این مژده را می دهم که واکسن به مقدار کافی وارد کشور شده و واردات همچنان ادامه دارد.

وزیر بهداشت خاطرنشان کرد: ان شاءالله تا یکی دو ماهی که تا شروع موج بعدی مانده است، بتوانیم تعداد زیادی از افراد را واکسینه نماییم و برای این امر از مردم عزیز و همه ارگان هایی که همیشه در صحنه بوده اند، کمک می خواهیم تا به ما یاری برسانند.

عین اللهی افزود: در بعضی استان ها حرکت های انقلابی و جهادی انجام شده است؛ به صورت مثال در اهواز حسینیه ای را انجام واکسیناسیون بیست و چهار ساعته اختصاص داده بودند؛ هرکه می تواند با قرار دادن فضا و نیروی انسانی به وزارت بهداشت کمک نماید. ما از همه نهادها همچون سپاه، ارتش، هلال احمر و آموزش و پرورش طلب یاری داریم.

وی با اشاره به اینکه صف های طولانی واکسن که این روزها به علل مختلف شاهد می باشیم، باید جمع شوند، اظهار داشت: باید شرایط بگونه ای شود که ما منتظر مردم بمانیم تا برای تزریق واکسن به مراکز رجوع کنند، احترام و کرامت مردم باید حفظ شود که این امر با همراهی همه محقق خواهد شد.

وزیر بهداشت با تکیه بر این که پس از انجام واکسیناسیون، رعایت فاصله گذاری اجتماعی، استفاده از ماسک و عدم حضور در تجمعات باید همواره مورد توجه قرار گیرد، بیان نمود: ما پس از انجام واکسیناسیون بحث قرنطینه هوشمند را اجرایی خواهیم کرد.

دکتر عین اللهی افزود: ان شاءالله برنامه داریم محدودیت هایی که برای کرونا در کشور بوجود آمد را لغو نماییم و افرادی که واکسن تزریق کرده باشند بتوانند تردد کنند.

وی ضمن اشاره به این که ما در کشور سابقه بسیار خوبی در امر واکسیناسیون های وسیع داریم، اظهار داشت: فلج اطفال در کشور ما بسیار شایع بود که با انجام واکسیناسیون توانستیم بیماری را کنترل نماییم. در مورد سرخک هم این تجربه موفق را داریم.

وزیر بهداشت در ادامه ضمن تشکر از رسانه ها بخصوص صدا و سیما در همراهی وزارت بهداشت در دوران شیوع ویروس کرونا، مطرح کرد: تقاضا داریم در امر واکسیناسیون که کاری جهادی و انقلابی است رسانه ها کماکان همراه ما باشند تا بتوانیم همه سازمان و بخش ها را در این امر دخیل نماییم.

دکتر عین اللهی به اعتبارات تخصیص یافته در این عرصه اشاره نمود و اظهار داشت: از آنجاییکه اولویت نخست دولت واکسیناسیون است، خوشبختانه اعتبارات لازم در نظر گرفته شده که سبب شده واکسن به میزان کافی وارد شود.

وزیر بهداشت با تکیه بر این که امروزه واکسیناسیون یک امر جهادی و فی سبیل الله است، عنوان کرد: قرارگاه واکسیناسیون به صورت بیست و چهار ساعته در وزارت بهداشت تشکیل شده و بر میزان واکسیناسیون و فعالیت دانشگاه ها نظارت خواهد نمود. از آنجاییکه تصمیم نداریم واکسن دپو نماییم هر استانی که در امر واکسیناسیون بهتر عمل کند، واکسن بیشتری دریافت خواهد نمود.

وی در انتها به واکسیناسیون هوشمند اشاره و مطرح کرد: در تفاهمنامه ای که روز گذشته با وزارت گردشگری داشتیم، مقرر شد واکسیناسون همه افرادی که در هتل ها و در قسمت های گردشگری مشغول هستند، صورت گیرد. همینطور واکسیناسیون همه والدین دانش آموزان بدون در نظر گرفتن رده سنی در اولویت قرار دارد، البته به دنبال تأمین واکسن گروه های سنی ۱۲ تا ۱۸ سال هم هستیم که اعلام خواهیم کرد.
منبع:

1400/06/15
20:21:17
5.0 / 5
958
تگهای خبر: آموزش , بدن , برنامه , بیمار
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳
اسنک در خانه
اسنک snacu.ir