در گفت وگو با اسنك تشریح شد

بررسی قله پیک پنجم کرونا در استان ها

بررسی قله پیک پنجم کرونا در استان ها

یک اپیدمیولوژیست ضمن تشریح وضعیت بیماری کرونا در کشور، با تکیه بر این که فعلاً نمی توان پیشبینی دقیقی از وضعیت بیماری در ایام آتی داشت، در عین حال بروز پیک ششم کرونا را دور از انتظار ندانست و اظهار داشت: تنها کار مهم در این میان انجام سریع و گسترده واکسیناسیون است.


دکتر مسعود یونسیان در گفتگو با ایسنا، ضمن اشاره به این که فعلاً نمی توان پیشبینی درستی از شرایط کرونا در ایران داشت، اظهار داشت: باآنکه اغلب استان ها درحال تجربه روند کاهشی هستند اما هنوز زمان لازم است تا ببینیم اتفاقاتی که در تعطیلات ۶ روزه، تجمعات ماه محرم، مسافرت ها و... افتاد چه تاثیری بر روند بستری و مبتلا شدن گذاشته است؛ ازاین رو فعلاً نمی توان پیشبینی دقیقی داشت. متاسفانه در بعضی استان هایی که طی ۲ هفته اخیر روند بستری جدیدشان نزولی شده بود، شواهدی از افزایش مراجعات سرپایی به دلیل کووید۱۹ مشاهده شده و امیدوارم که این روند گذرا بوده و شاهد اوج گیری مجدد بیماری در این استان ها نباشیم.
وی ادامه داد: با عنایت به این که تغییر تعداد مرگ و میر کرونا نسبت به بستری ها با تاخیر همراه می باشد انتظار دارم تعداد مرگ و میر در ایام آتی کاهش پیدا کند چونکه تعداد بستری ها در ایام اخیر بخصوص ۱۰ روز گذشته در اغلب استان ها کمتر شده است و بر این اساس مرگ و میر کلی کشور به شکل موقت کاسته می شود. هرچند، اگر افزایش مراجعات سرپایی که در ابتدا به آن اشاره کردم ادامه داشته باشد، طی هفته های آتی، بستری در بیمارستان و تعداد مرگ روزانه هم امکان دارد باردیگر اوج بگیرد.
این اپیدمیولوژیست درباره قله پیک پنجم کرونا، اظهار نمود: هنوز قضاوت در مورد این مورد زود است. در حال پایین آمدن از قله هستیم اما همانگونه که پیشتر گفتم، امکان دارد باردیگر با یک سیر افزایشی روبرو شویم. از طرفی همه استان ها شرایط یکسانی ندارند، در استانهای نوار شمالی (اردبیل، گیلان، مازندران، گلستان) و جنوبی (بوشهر، هرمزگان، سیستان و بلوچستان، فارس، کرمان) و هم استانهای تهران، قم، البرز، سمنان و یزد به نظر می آید به قله رسیده باشیم اما درمورد استانهای غربی، شمال غربی و برخی استانهای پراکنده در مرکز کشور هنوز به قله پیک پنجم نرسیدیم.
او تصریح کرد: در مجموع اگر بخواهیم روند کشوری را تحلیل نماییم می توانیم بگوییم به قله پیک رسیده ایم ولی فعلاً نمی توان درمورد این که قله را رد کردیم یا روند به شکل افقی طی خواهد شد، یا حتی باردیگر صعودی خواهد شد صحبت کرد و باید تا آخر یکی دو هفته صبر نماییم تا بتوانیم قضاوت نماییم.
وی درباره خطر ورود جهش لامبدا به کشور، تصریح کرد: در این مورد داده خاصی نداریم و نمی دانیم چند مورد توالی یابی ژنتیکی از ویروس در کل کشور انجام می شود، نتیجه آنها چیست و صرفا باید حدس و گمان زد. دوستانی که توالی یابی انجام می دهند باید نتایج را در اختیار کارشناسان قرار دهند تا بتوان نظر داد ولی متاسفانه ما هیچ داده ای در این حوزه دریافت نمی نماییم. باید اطلاعات شفاف در اختیار متخصصین قرار گیرد تا بتوانند اظهارنظر کنند. اطلاعات را یک عده در دست دارند و از عده ی دیگری خواسته می شود پیشبینی انجام دهند.
وی درباره احتمال بروز پیک ششم کرونا، اظهار نمود: اگر به اندازه کافی واکسیناسیون انجام نشود این امر که پیک ششم با همین واریانت دلتا یا با واریانت جدیدی مانند لامبدا رخ دهد دور از انتظار نیست. تنها کار مهم در این میان انجام سریع و گسترده واکسیناسیون است. فواصل بین دو پیک کرونا عدد مشخصی ندارد چونکه وابسته به شرایط و متغیرهای مختلف است.1400/06/09
10:26:36
5.0 / 5
1454
تگهای خبر: بیمار , بیماری , متخصص
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۱
اسنک در خانه
اسنک snacu.ir