مطالعات نشان می دهد؛

قند شیر مادر به پیش گیری از عفونت نوزاد کمک می نماید

قند شیر مادر به پیش گیری از عفونت نوزاد کمک می نماید

اسنک: باکتری GBS عامل شایع عفونت های خونی، مننژیت و مرده زایی در نوزادان است. بااینکه عفونت های GBS اغلب با آنتی بیوتیک ها قابل درمان یا پیشگیری هستند، اما باکتری ها به شدت مقاوم می شوند.به گزارش اسنک به نقل از مهر به نقل از زی نیوز، پژوهشگران دریافتند که قند موجود در شیر مادر می تواند از عفونت های استرپتوکوک گروه B موسوم به GBS در سلول ها و بافت های انسان و موش ها پیشگیری کند.
محققان دانشگاه وندربیلت آمریکا می گویند که الیگوساکاریدهای شیر انسانی (HMOs) یا رشته های کوتاه مولکول های قند فراوان در شیر مادر می تواند جایگزین آنتی بیوتیک ها برای درمان عفونت در نوزادان و بزرگسالان شود.
«ربکا مور»، سرپرست تیم تحقیق، می گوید: «آزمایش های ما قبلاً نشان داده است که مخلوط HMOs جدا شده از شیر چندین مادر اهدا کننده مختلف دارای فعالیت ضدمیکروبی و ضد بیوفیلمی مقابل GBS است.»
وی در ادامه می افزاید: «ما می خواستیم از این مطالعات آزمایشگاهی به این مساله برسیم که آیا HMO می تواند از عفونت در سلول ها و بافت های بدست آمده از یک زن حامله پیشگیری کند.»
به گفته وی: «ما متوجه شدیم که HMO ها می توانند رشد باکتریایی را در ماکروفاژها و غشاها بطور کامل مهار کنند.»
به مادر حاملگی که تست GBS آن مثبت است، به طور معمول در طول زایمان آنتی بیوتیک های داخل وریدی تجویز می شود تا از عفونت های اولیه که در هفته اول عمر نوزاد رخ می دهد جلوگیری شود.
جالب است که میزان عفونت های دیررس (که از یک هفته تا سه ماه بعد از تولد اتفاق می افتد) در نوزادانی که از شیرخشک تغذیه می کنند در مقایسه با نوزادانی که از شیرمادر تغذیه می کنند بیشتر است، که نشان میدهد عوامل موجود در شیر مادر می تواند در مقابل GBS نقش حفاظتی داشته باشد.


منبع:

1400/06/08
22:01:11
5.0 / 5
1307
تگهای خبر: تغذیه , قند
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۱
اسنک در خانه
اسنک snacu.ir